
Václav Zykmund: Nocturno na stole.
BRATISLAVA - V Zimnej záhrade Slovenského národného múzea na Vajanského nábreží v Bratislave možno až dodnes vidieť kolekciu 315 obrazov, grafík, kresieb a gvašov, ktoré bratislavská aukčná spoločnosť SOGA ponúkne v utorok 20. 3. o 16.00 h na svojej jubilejnej, už 25. aukcii výtvarných diel.
Kto chce získať do zbierky prácu významného, etablovaného výtvarníka za najnižšiu možnú cenu, mal by sa sústrediť hneď na prvý oddiel aukcie. Slovenská grafika dvadsiateho storočia je v ňom zastúpená menami ako M. Galanda (ojedinelý súbor grafických miniatúr z 20. rokov), Ľ. Fulla (špičkové práce z celého tvorivého obdobia), K. Sokol (Rybár, drevoryt z r. 1933), V. Hložník, E. Zmeták a A. Brunovský.
Z bohatej ponuky ďalších oddielov tentoraz vyniká popri zaujímavých prácach viacerých profilových osobností slovenskej medzivojnovej moderny (G. Mallý, A. Weisz-Kubínčan, J. Mudroch, L. Guderna a iní) najmä trojica diel českej proveniencie. Exkluzívne je najmä Zátišie od Františka Foltýna, výnimočné dielo z jeho košického obdobia. Vyvolávacia cena 380-tisíc Sk je z pohľadu európskeho renomé maliara a ojedinelej kvality obrazu stanovená ešte prinízko. Nocturno na stole, olej a asambláž V. Zykmunda, zase presahuje na slovenskom trhu s umením dosiaľ nevídaný príklad ortodoxne surrealistického diela. Uvidíme - pokiaľ neprídu dražitelia z Čiech - ako bude reagovať trochu konzervatívny slovenský zberateľ. Vyvolávacia cena 290-tisíc Sk je preto kompromisom. Vincenca Beneša, člena legendárnej Osmy, ktorá do českého umenia priniesla kubizmus, predstavuje špičkové dielo z tridsiatych rokov. Vyvolávacia cena jeho Červeného zátišia (450-tisíc Sk) je však zrejme predsa len stanovená privysoko.
Zo staršieho hornouhorského výtvarného umenia prelomu 19. a 20. storočia vynikajú na 25. aukcii najmä dva portrétne oleje D. Skuteckého, suverénne príklady jeho realistickej maľby (vyvolávacie ceny zhodne po 240-tisíc Sk) a na druhej strane skvelé „impresionistické“ dielo L. Medňanského V parku (105-tisíc Sk). Nad priemer možno umiestniť aj štyri rané, veľmi svieže oleje T. J. Moussona.
Z oddielu európskeho maliarstva, kresby a grafiky 17. až 20. storočia sa záujmu zrejme bude tešiť Žobrák I. J. Repina. Typickou kresliarskou prácou z roku 1879 sa tento známy ruský umelec objavuje na slovenskom aukčnom trhu premiérovo.
Oddiel povojnového slovenského maliarstva tentoraz neobsahuje výraznejšie zberateľské lahôdky. Dobrou kvalitou sú však zastúpení galandovci (M. Laluha, A. Barčík, V. Kompánek), V. Popovič a J. Koller.) Svojich zberateľov však nepochybne oslovia i M. Medvecká, L. Čemický či J. Šturdík.
MARIÁN REISEL