S. Germainová predstavuje v Prahe prameň čistej vody francúzskej prózy

Medzi hosťami tohtoročného pražského knižného veľtrhu Svet knihy ‘99 je i francúzska spisovateľka Sylvie Germainová, jedna z najvýraznejších osobností súčasného literárneho diania v tejto krajine. Českým a slovenským čitateľom mohlo utkvieť v pamäti ...

Medzi hosťami tohtoročného pražského knižného veľtrhu Svet knihy ‘99 je i francúzska spisovateľka Sylvie Germainová, jedna z najvýraznejších osobností súčasného literárneho diania v tejto krajine. Českým a slovenským čitateľom mohlo utkvieť v pamäti jej meno predovšetkým v súvislosti s prekladmi, ktoré postupne, hoci pomaly od začiatku deväťdesiatych rokov vychádzajú - Dny hněvu (Orbis 1995), Kniha nocí (Dauphin 1997), Dieťa medúza (Causa editio 1998), ale aj preto, že desať rokov prežila v Prahe a časť jej diela je Prahou a stredoeurópskym prostredím vôbec silne ovplyvnená.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Romány Sylvie Germainovej sú pre francúzsku prózu druhej polovice storočia svojím spôsobom netypické. Napriek tomu, že čerpá z rovnakej spoločenskej a existenciálnej skúsenosti ako mnohí spisovatelia druhej polovice storočia - dve svetové vojny, konflikt v Alžírsku, udalosti v 60. rokoch - neodvracia sa, v duchu tradície, od vonkajšieho sveta k vnútornému, teda osobnému, nezavrhuje príbeh, nesnaží sa o experiment. Jej sila spočíva v úplnej oddanosti svojej vlastnej obraznosti, svojmu príbehu. Oživuje v pamäti (svojej alebo kolektívnej?) ságy rodín, vojen a vrážd, histórie, v ktorých narodenie človeka predvída jeho pád, márnosť jeho osobných dejín a predovšetkým smútok nad úpadkom, nad skazou človeka a nad mlčaním Boha, ktorý, snáď bezmocne, sa prizerá krutostiam svojho stvorenia. Pre jej prózy je charakteristický bohatý, neobvyklý, živý jazyk, mnohostranná vzdelanosť a citlivosť pre najjemnejšie, ťažko pochopiteľné literárne osobnosti tohto storočia. Témy svojich románov potom Germainová presúva aj do teoretických prác, či skôr výpovedí. Hranica medzi príbehom a myšlienkou je u nej veľmi krehká. Ani s holými myšlienkami nepracuje fakticky, ale bolestne, osobne a obrazne. Nech už píše o maliarovi Verneerovi, básnikovi Reynkovi alebo o holandskej Židovke, ktorá konvertovala na kresťanstvo a zomrela v koncentráku, stávajú sa skutočné postavy súčasťou jej vlastných príbehov a ság.

SkryťVypnúť reklamu

Na svoju prvotinu Knihu nocí (1985) - ságu rodu Pénielovcov, ktorá časovo splýva s prvou polovicou storočia - nepriamo nadviazala knihami Dni hnevu (1986) a Noc Ambry (1987), za ktoré bola viackrát ocenená francúzskou kritikou (napríklad Prix Femina za Dni hnevu). Priaznivo však bola prijatá predovšetkým ďalšia kniha, ktorá vyšla v slovenčine - Dieťa medúza (1991), príbeh dievčatka, ktoré sa stane obeťou násilníka. Knihy z jej pražského obdobia (Plačka z pražských ulíc, Odlesky soli) boli naopak (a väčšinou neprávom) prijaté dosť vlažne. V jednom z posledných románov Tobiáš z pobrežia je poznať návrat k "postmodernému francúzskemu románu, ktorý sa hlási k metafyzike hľadania u autorov, ako sú Dostojevskij, Lautréamont, Racine a predovšetkým filozof Immanuel Lévinas". Ako povedala S. Germainová, "kritika i vydavateľ to prijali takmer s uľahčením".

SkryťVypnúť reklamu

V realite súčasnej francúzskej prózy je čítanie kníh Sylvie Germainovej prameňom čistej vody. Prameňom, ktorý iste len tak nevyschne, pretože môže čerpať nielen zo spisovateľkinej kultivovanosti a duchovnej vzdelanosti, ale aj z nebanálneho rozprávačského talentu, o ktorý je dnes núdza.

TEREZA MACHONINOVÁ- -HORVÁTHOVÁ

(Autorka je publicistka a prekladateľka)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  2. Probiotiká nie sú len na trávenie
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  2. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  3. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  4. Probiotiká nie sú len na trávenie
  5. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  6. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  7. Spoločnosť sa dištancuje od falošnej investície
  8. Potrebujete vypnúť, ale letná dovolenka je ešte v nedohľadne?
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 223
  2. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 673
  3. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 4 655
  4. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 4 384
  5. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 4 209
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 894
  7. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 1 700
  8. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 1 447
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu