ia, alebo odmietnu. Poznamenal, že v súčasnosti existuje priestor pre demokratickú voľbu a prezident by mohol byť aj z inej časti politického spektra, ako je zostavená vládna koalícia. Počas svojho vystúpenia uviedol, že občanov zaujíma najmä stabilita koruny a miera nezamestnanosti, pričom skonštatoval, že po jeho odchode z politiky má menový vývoj klesajúcu tendenciu. Účasť Slovenska na kosovskej kríze V. Mečiar považuje za nezmyselnú a zbytočnú. "Som proti tomu, aby v tomto konflikte vystupoval čo len jediný náš vojak, aby tam zbytočne položil svoj život," povedal.
"Nechcem, aby boli také vzťahy, že v minulosti predseda vlády s prezidentom nehovoril, preto by sme si na začiatku povedali, ako sa bude spolupracovať," odpovedal na otázku, čo by ako prvé nastolil na rozhovory s predsedami parlamentu a vlády Rudolf Schuster v druhej časti okrúhleho stola. Podľa neho je najvyšší čas, aby u nás existovali všetky tri vrcholy moci, ako je zvykom v demokratických krajinách. Vyjadril potrebu urýchleného prijatia zákona o jazyku menšín, pričom tento zákon by podľa neho nemal mať nadštandardné ustanovenia, ale "mali by v ňom byť ustanovenia bežné v krajinách Európskej únie". Za predčasné R. Schuster označil úvahy o tom, či by mal byť ombudsmanom bývalý prezident M. Kováč, avšak podľa neho treba skúsenosti M. Kováča využiť.
STV formou prezentácie kandidátov pred druhým kolom prezidentských volieb porušila podľa HZDS zákon, pretože nerešpektovala notársku zápisnicu z 18. mája, podľa ktorej sa zástupcovia oboch kandidátov dohodli na podobe relácie, v ktorej sa zúčastnia obaja kandidáti a dvaja moderátori STV. Rozhodnutie o zmene formy relácie považuje HZDS za manipuláciu so zjavnou snahou prispôsobiť sa podmienkam R. Schustera.