o opatreniach vlády
"Tri roky sa nič neriešilo, predchádzajúca vláda nechcela prísť s takýmito riešeniami pred voľbami. Z hľadiska voličov to, samozrejme, nie je dvakrát príjemné, ale radšej treba ísť s pravdou von teraz, je to otvorenejšie a lepšie, ako urobiť to po prezidentských voľbách, čo by nám potom mohli vyčítať." Na margo navrhovaných ekonomických opatrení vlády to včera na mítingu v Košiciach uviedol R. Schuster. Zúčastnil sa na ňom aj predseda
NR SR J. Migaš a predseda vlády M. Dzurinda.
DLHODOBÁ
NEZAMESTNANOSŤ
Napriek poklesu počtu nezamestnaných v apríli o 6750 osôb (1,4 percenta) a napriek zlepšeniu niektorých základných indikátorov trhu práce naďalej pokračoval trend neustáleho rastu priemernej dĺžky evidencie nezamestnaného na úrade práce. Táto sa medzimesačne predĺžila o 0,15 mesiaca na 12,48 mesiaca a medziročne až o 1,87 mesiaca. Podľa analýzy Národného úradu práce bezprostrednou príčinou tohto rastu je neustále zvyšovanie počtu dlhodobo evidovaných nezamestnaných nad 12 mesiacov. Ten bol v apríli historicky najvyšší až 180 660 osôb. Kým pred rokom to bola jedna štvrtina, v súčasnosti až jedna tretina novoevidovaných nezamestnaných v evidencii úradov práce sa stáva dlhodobo nezamestnanými.
PROTI ZMENE ZÁKONA O ZAMESTNANOSTI
Sociálnou a ekonomickou situáciou na Slovensku sa cez víkend zaoberalo zasadnutie Predstavenstva Nezávislých kresťanských odborov Slovenska (NKOS). Kresťanské odbory vyzvali vládu, aby čo najskôr splnila svoje predvolebné sľuby a zrušila akcie na doručiteľa, zaviedla verejný register privatizovaného majetku, čím by sprehľadnila privatizáciu za predchádzajúcej vlády. Zároveň odsúdili návrh zmeny zákona o zamestnanosti, ktorý výrazne obmedzuje podmienky poskytovania podpory v nezamestnanosti a jej výšku. Nesúhlasíme s takýmto administratívnym znížením počtu nezamestnaných, ktoré by vzniklo prijatím tejto zmeny, ale sme za systémové kroky v znížení nezamestnanosti, píše sa vo vyhlásení NKOS.
CESTA DO NATO
JE SPRÁVNA
Členstvo v NATO je podľa ministra obrany SR P. Kanisa životným záujmom Slovenska. NATO označil za jediný systém kolektívnej bezpečnosti v Európe, ktorý funguje a je efektívny, preto je cesta SR do NATO podľa vzoru jeho susedov správna. O rozhodnutí súčasnej vlády nekúpiť raketový systém S 300 Kanis včera v TV Markíza uviedol, že ide o časť dedičstva, ktoré vláda dostala a už vtedy, keď sa o ňom rozhodovalo, nemali naň armádne kruhy jednoznačný názor. Kanis polemizoval aj s obvineniami kandidáta na prezidenta V. Mečiara, že vláda predáva stíhačky za cenu horského bicykla. Zdôraznil, takéto rozhodnutie prijala Rada obrany štátu v apríli minulého roka ešte za predchádzajúcej vlády.
(eb, TASR)