Sklápacie auto, ktoré možno pohodlne nosiť v kufri, vynašiel 25-ročný Grék Vaios Panagiotu, študent Strojníckej fakulty Univerzity Brighton. Svojím 80 centimetrov veľkým dopravným prostriedkom chce mladý muž prispieť k riešeniu problému s parkovaním. Miniauto podľa údajov britskej tlačovej agentúry PA má byť poháňané motorom trávnikovej kosačky a môže dosiahnuť maximálnu rýchlosť 56 kilometrov za hodinu. "Je to najrýchlejší kufor, aký poznám," hrdo vyhlásil Panagiotu. Rozklopením oboch polovíc kufra vznikne karoséria auta. Kolesá, volant, svetlá a smerovky možno v priebehu dvoch minút pripevniť a rovnako rýchlo zase odmontovať a schovať. Materiálové náklady na jeho výrobu predstavujú 300 libier šterlingov. "Keď má človek dostatok času a peňazí, môže zostrojiť čokoľvek," poznamenal vynálezca.
AMERICKÝ OROL NA
RUSKÝCH "BUMAŽKACH"
O nezvyčajný "objav" sa v týchto dňoch postarali novinári z mesta Tula, ktoré leží južne od Moskvy. Ako informoval sobotňajší denník Komsomoľskaja pravda, v tamojších oblastných novinách bola zverejnená fotokópia preukazu poradcu jedného z poslancov mestského zastupiteľstva, na ktorom je v zlatej podtlači zobrazený erb USA, a nie Ruska. Zámena dvojhlavého ruského orla za jednohlavého amerického, a to na oficiálnom dokumente predstaviteľa Tulskej mestskej dumy, vyvolala po zverejnení tohto škandálu prudké hádky medzi vedením tamojšej tlačiarne a poslancami. Tým viac, že sa ukázalo, že takýchto "amerických" preukazov existuje v Tule minimálne pätnásť. Pracovníčka typografického závodu, kde dokumenty vytlačili, odmietla zodpovednosť za toto menšie medzinárodné "nedorozumenie" slovami, že "čo si (poslanci) objednali, to aj dostali". Druhá strana však tvrdí, že chybu má na svedomí tlačiareň. V katalógu ich počítačového programu sú vraj oba erby zobrazené na tej istej strane hneď vedľa seba, čo podľa tulských poslancov priviedlo k tomu, že v tlačiarni si ich "jednoducho pomýlili".
PSY BUDÚ HĽADAŤ DROGY INKOGNITO
V boji proti pašerákom drog nasadila colná kontrola na letisku vo Frankfurte nad Mohanom prvýkrát v histórii Nemecka tzv. pasívne stopovacie psy. Úlohou dvoch psov je objaviť pašerákov nenápadne, počas obchôdzok v letiskových halách. Štvornohí pomocníci colníkov budú teda hľadať drogy bez priameho kontaktu s pašerákom. Pokiaľ pes niečo zacíti, oznámi to svojmu uniformovanému sprievodcovi tak, že sa vedľa podozrivého pasažiera posadí. Nasledovná podrobná kontrola batožiny a cestujúceho sa bude robiť už bez prítomnosti verejnosti. Colný úrad vo Frankfurte vyjadril presvedčenie, že tento spôsob pátrania po ľuďoch prevážajúcich drogy bude pre cestujúcu verejnosť príjemnejší ako priama kontrola každého pasažiera. "Scenáre, pri ktorých pchá pes ňufák do vrecka nič netušiaceho občana, alebo ho vtieravo ovoniava, už nebudú aktuálne," hovoria colníci na frankfurtskom letisku. Tieto dôležité úlohy budú plniť dva belgické ovčiaky Remso a Tosca, ktoré prešli osobitným 14-týždňovým neľahkým výcvikom v Amsterdame. S pomocou 20 osobitne vycvičených psov, ktoré svoj nález oznamovali štekaním a škriabaním na batožinu, zhabali colníci na frankfurtskom letisku v roku 1997 a 1998 päť kilogramov hašiša, 17 kg heroínu, 30 kg marihuany a vyše šesť metrákov kokaínu.
(TASR)
AZBEST V SÍDLE OECD
Nad miestom konania schôdze ministrov hospodárstva a zahraničných vecí 28 členských krajín Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD), ktorá sa má uskutočniť 26. mája, visí otáznik. V utorok združenie pracovníkov v OECD oznámilo, že v tzv. novej budove OECD v Paríži je "vysoké množstvo" azbestu, čo pracovníci zistili pred dvoma týždňami, informuje denník Le Figaro. Normálne by sa zasadnutie ministrov hospodárstva a zahraničných vecí malo konať v parížskom sídle OECD, ale pre problémy s azbestom je konanie schôdze v tomto sídle ohrozené. "Novú budovu" sídla OECD vybudovali v roku 1968 a denne v nej na šiestich poschodiach pracuje 800 ľudí. Generálny tajomník OECD Donald Johnston z Kanady v stredu uviedol, že v ovzduší priestorov sa nevyskytujú azbestové vlákna. V skutočnosti sa zistili azbestové vlákna len na úrovni päťkrát nižšej, ako je norma vo Francúzsku, v podzemných priestoroch budovy a vo ventilačnom systéme jednej zo šiestich pracovných sál a jednej premietacej sieni, uviedlo vedenie OECD. Uvedené priestory na týždeň zatvorili, aby sa v nich vykonali merania a ich rozbory majú urobiť tri nezávislé expertízne laboratóriá. V súčasnosti sú sály už otvorené, ústia ventilačného zariadenia upchali, klimatizácia je zastavená a na zariadenia pridali ďalšie filtre.
(TASR)