Niekoľko granátov vypálili včera v noci neznámi páchatelia v severovýchodnej Bosne na dva domy, ktoré využívajú medzinárodné stabilizačné sily (SFOR). Nikto neprišiel o život. Informovala o tom agentúra Reuters, ktorá citovala vyhlásenie SFOR. V dokumente sa uvádza, že útok sa uskutočnil včera o druhej hodine po polnoci vo Zvorniku, ktorý leží v bosnianskej Republike srbskej (RS) na hraniciach s Juhoslovanskou zväzovou republikou (JZR). SFOR, riadené Severoatlantickou alianciou a tvorené vojakmi zo 40 krajín, strážia už tri a pol roka mier v Bosne a Hercegovine, ktorú tvorí RS a moslimsko-chorvátska Federácia Bosny a Hercegoviny (FBaH). V RS sa zvýšilo napätie potom, čo NATO 24. marca začalo nálety na JZR.
UKRAJINA SMÚTILA
Ukrajina včera držala smútok za 39 doneckých baníkov, ktorí prišli v pondelok o život pri explózii metánu v bani v Doneckom revíri. Prezident Ukrajiny Leonid Kučma vyhlásil včerajší deň za deň smútku, štátne vlajky boli doplnené čiernymi stuhami a spustené na pol žrde. Podľa ukrajinských úradov v čase explózie bolo v bani Zasjadko 551 baníkov, z toho 181 v oblasti zasiahnutej výbuchom. Otrasy pôdy boli zaznamenané až vo vzdialenosti dvoch kilometrov od epicentra výbuchu. Teplota v šachte dosiahla takmer 1200 stupňov Celzia. "Všetko horelo. Keď som si rukami prikryl tvár, zistil som, že horí," povedal agentúre AP z nemocničného lôžka baník S. Pavlenko. Od začiatku tohto roka zahynulo v 232 fungujúcich ukrajinských baniach už najmenej 146 ľudí. Vlani prišlo o život 360 baníkov, v roku 1997 si banícke nešťastia vyžiadali 283 obetí.
ČÍNA DEMENTOVALA SPRÁVY O ŠPIONÁŽI
Čína včera dementovala závery americkej parlamentnej komisie na čele s Christopherom Coxom, z ktorej vyplýva, že Čína systematicky niekoľko desaťročí vykrádala americké jadrové, počítačové a raketové tajomstvá. Čínske ministerstvo zahraničia označilo tieto závery za absurdné, neopodstatnené a zákerné. "Coxova správa špiní Čínu a obviňuje ju z poškodzovania zvrchovanosti USA, keď tvrdí, že Čína vykrádala vojenské technológie," uvádza vo vyhlásení čínske ministerstvo zahraničia. Cox uviedol, že špionáž umožnila Číne zmodernizovať termonukleárne zbrane a neutrónovú bombu a ich nosiče, zmocniť sa výkonných počítačov na modelovanie zbrojného výskumu a prostriedkov na zaisťovanie ponoriek a získať výskumné údaje o vývoji elektromagnetických zbraní. (TASR, ČTK)