Časy, keď bola Montana jediným americkým štátom, v ktorom cez deň neplatili obmedzenia rýchlosti na diaľniciach, sú nenávratne preč. Od včerajšieho dňa nesmú vodiči prekročiť celých 24 hodín najvyššiu povolenú rýchlosť 75 míľ (120 kilometrov) za hodinu. Americký Kongres pred tri a pol rokom zrušil celoštátne platné predpisy týkajúce sa najvyšších povolených rýchlostí na cestách. Tieto právomoci prešli do kompetencie jednotlivých federálnych štátov. Parlament štátu Montana však v roku 1997 návrh príslušného zákona neprijal. Situácia sa zmenila, keď počet dopravných nehôd so smrteľnými následkami stúpol o 34 percent.
SLABŠÍM POHLAVÍM SÚ MUŽI
Hoci sa to javí ako paradox, odborníci urologickej kliniky univerzity v Kolíne nad Rýnom skúmaním dospeli k záveru, že muži sú slabším pohlavím ako ženy. Podľa výsledkov výskumu je priemerná dĺžka života žien vo všetkých priemyselne vyspelých štátoch približne o sedem rokov vyššia ako u mužov. Srdcovo-cievne ochorenia, rakovina a choroby dýchacích ciest vedú u mužského pohlavia viac ako dvakrát častejšie k úmrtiu v porovnaní s jeho nežnejším náprotivkom, čo majú na svedomí kultúrne a spločenské okolnosti, ako aj dedičná dispozícia, hormóny a rizikové správanie. Úloha manžela, otca a profesionálne zaťaženie spôsobujú stres, ktorého prekonávanie sa spája so zdravotnými problémami. Naopak, zdraviu žien osoží záťaž v zamestnaní a rodine. Aj pri výmene úloh zostávajú ženy duševne i telesne vitálne a znižuje sa u nich riziko vzniku zhubných nádorov a infarktov. Pozitívny vplyv na zdravie majú aj dobré priateľstvá medzi ľuďmi. Medzi mužmi sa však vytvárajú vzťahy založené skôr na spoločných záujmoch ako na citoch. Okrem toho muži všeobecne málo dbajú o svoje zdravie, stravujú sa menej zdravo a lekára vyhľadajú, až keď choroba pokročila.
NA MARSE ROZDIELY MEDZI SEVEROM A JUHOM
Povrch Marsu je oveľa členitejší, ako sa očakávalo. Výškový rozdiel medzi najvyšším a najnižším bodom je podľa prvej podrobnej mapy "červenej planéty" 30 kilometrov - v porovnaní s 20 kilometrami na Zemi. Informuje o tom najnovšie vydanie amerického časopisu Science. Južná pologuľa Marsu je položená o šesť kilometrov vyššie ako severná. To znamená, že keby na Marse bola voda, tri štvrtiny jej množstva by sa nachádzali na severnej pologuli. Vedci odhadujú, že z povrchu planéty sa buď vyparilo, alebo do zeme vsiaklo asi 4,7 milióna metrov kubických ľadu. Topografické údaje boli získané z laserového výškomera vesmírnej sondy Mars Global Surveyor - Mars Orbiter Laser Altimeter (MOLA). Získané údaje podľa vedcov jedného dňa objasnia otázku geologických zvláštností Marsu. Zatiaľ čo sever je pokrytý tenkou vrstvou hornín a je rovinatý, hornatý juh posiaty krátermi zviera hrubá kôra. Túto nevyrovnanosť mohol spôsobiť náraz asteroidu alebo výbuchy sopiek. (TASR)