Včerajšie obchodovanie na devízových trhoch patrilo medzi najpokojnejšie za posledné obdobie. Dni pracovného voľna v Londýne a v New Yorku boli citeľné už od ranných okamihov v Ázii. Pohyby na trhu sa obmedzili iba na pásmo od úrovne 1,0440 USD/1 EUR až 1,0460 USD/1 EUR. Voči japonskému jenu došlo k miernemu oživeniu amerického dolára, z rannej úrovne 121,30 JPY/1 USD až po hodnotu 121,70 JPY/1 USD. K vývoju výmenného kurzu eura voči doláru sa vyjadril budúci prezident Bundesbanky Ernst Welteke. Ten vo svojom vystúpení uviedol, že pohyb eura by mal byť "oveľa pozornejšie monitorovaný". To vyvolalo určité nálady v prospech intervencie na finančnom trhu. Euro teda bolo aj z tohto dôvodu obchodované v úzkom pásme a nevrátilo sa na piatkové rekordné minimum na hodnote 1,0390 USD/1 EUR. Vo všeobecnosti však analytici nepredpokladajú vstup Európskej centrálnej banky na trh skôr, ako euro dosiahne na hodnotu 1 USD/1 EUR. Belgický minister financií Jean Jacques Viseur včera vyhlásil, že aj napriek tomu, že euro prelomilo hranicu 1,0500 USD/1 EUR, neprihovára sa za intervenciu v prospech eura a ani za zmenu výšky úrokových sadzieb.
Pokiaľ by aj Európska centrálna banka intervenovala v prospech eura, je tiež otázne, či by intervencia dopadla úspešne a či by vôbec centrálna banka vyslala pozitívny signál smerom do trhu. Trh sa teda sústredí na to, či dokáže euro voči doláru dosiahnuť na hodnotu 1,0345 USD/1 EUR, čo je pri prepočte na predtým obchodovaný kurz doláru voči nemeckej marke tesne nad úrovňou 1,8910 DEM/1 USD, čo je najvyššia hodnota dolára za posledných desať rokov.
Libra voči americkému doláru nebola schopná prekonať úroveň 1,6050 USD/1 GBP a prakticky počas celého dňa bola obchodovaná okolo 1,6030 USD/1 GBP. Voči euru libra zostala v úzkom pásme niekoľkých bodov a pri nedostatku impulzov neprekonala pásmo od 0,6510 GBP/1 EUR až po 0,6530 GBP/1 EUR. Guvernérka poľskej centrálnej banky Hana Gronkiewicz-Waltz včera uviedla, že neočakáva zmenu výšky úrokových sadzieb v najbližšom období. Zároveň pripomenula, že centrálna banka zvažuje zrušenie svojho fluktuačného pásma. Na otázky týkajúce sa budúceho inflačného vývoja uviedla, že očakáva inflačný vývoj ku koncu roku okolo hodnoty 6,60 % až 7,80 %. K vývoju bežného účtu platobnej bilancie uviedla, že očakávajú deficit vo výške 5,50 % hrubého domáceho produktu. Zhoršovanie je len postupné a dramatické výpadky sa celkovo neočakávajú. V závere prezidentka poľskej centrálnej banky uviedla, že doterajšie výsledky fundamentálneho vývoja poľskej ekonomiky si zaslúžia zlepšenie ratingového hodnotenia tejto krajiny. Poľské ministerstvo financií počas dňa zverejnilo správu o vývoji štátneho rozpočtu v období od januára až do konca mája. Podľa týchto údajov dosiahol rozpočtový deficit úrovne 73 % deficitu plánovaného pre celý tento rok. BRANISLAV MATUŠEK
(Autor je dílerom ING Barings)