WASHINGTON (TASR) - Snahy zabrániť vzniku nových turbulencií v celosvetových finančných systémoch začínajú pomaly dostávať jasnejšie formy, pričom výsledky niektorých reforiem je možné vidieť už teraz. Zhodli sa na tom finanční experti, ktorí sa stretli na dvojdňovej konferencii usporiadanej Medzinárodným menovým fondom (MMF) vo Washingtone. Názorová zhoda nastala aj v potrebe zabezpečiť väčší prísun informácií o aktivitách jednotlivých krajín, centrálnych bánk a medzinárodných finančných spoločenstiev. Na druhej strane sa však ich názory rozchádzali nad prioritami budúcnosti.
Podľa predného predstaviteľa MMF Stanleyho Fischera sú predpoklady na to, aby sa svetový finančný systém "začal lepšie správať", je však možné, že nastane kríza v iných oblastiach, nad ktorými v súčasnosti neuvažujú.
Zmeny, na ktoré sa ekonómovia a tvorcovia hospodárskej politiky odvolávajú ako na "svetovú finančnú architektúru", sú zamerané na zabránenie opakovania krízy, ktorá pred necelými dvomi rokmi začala v Thajsku a rozšírila sa do celého sveta.
Príčin bolo viac, vrátane nezodpovedného prijímania a poskytovania úverov, slabých finančných systémov v krízových krajinách a nie príliš šťastnej menovej politiky, ktorá sa za každú cenu snažila udržať kurz domácej meny voči americkému doláru. Ten vďaka silnej americkej ekonomike neustále rástol, v dôsledku čoho utrpel najmä export a rozvíjajúce sa krajiny strácali konkurencieschopnosť.
Experti z rôznych oblastí, či už z akademickej pôdy, privátneho sektora, ale aj samotní členovia MMF, sa na konferencii snažili získať podporu pre rozličné návrhy režimov devízových kurzov, pre stanovenie role súkromného sektora i samotného MMF.
Podľa niektorých by najlepšie alternatívy boli buď "úplne fixné alebo úplne plávajúce" - pevný kurz voči doláru ako napríklad v Hongkongu a v Argentíne, alebo plávajúci kurz, ktorý je v súčasnosti účinný v krízových krajinách.