Najskôr by som chcel privítať skutočnosť, že voľby ukončili 15-mesačné obdobie, počas ktorého nemalo Slovensko prezidenta. Obsadenie tohto dôležitého ústavného orgánu je dôležitý krok k stabilite inštitúcií, čo je predpoklad pre úspešné uskutočnenie politických a hospodárskych reforiem. Slovenskí voliči pochopili prezidentské voľby ako opätovné rozhodnutie o budúcom smerovaní Slovenska: buď integrácia do európskych štruktúr alebo izolácia. Výsledok potvrdil poverenie voličov už počas parlamentných volieb v septembri minulého roku: vyzvali demokratických politikov, aby prekročili ideologické hranice a zasadili sa za opätovný návrat Slovenska do európskych intergračných procesov, povedal SME Günter Verheugen, štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí Spolkovej republiky Nemecko.
Za jednoznačné potvrdenie demokratického vývoja považuje zvolenie Rudolfa Schustera na post slovenského prezidenta český prezident Václav Havel. V rozhovore pre TASR to uviedol prezidentov hovorca Ladislav Špaček. V osobe Rudolfa Schustera vidí prezident ČR politika, ktorý je zárukou demokratického a proeurópskeho vývoja v krajine.
Nemecké vládne a aj opozičné strany včera uvítali Schusterovo zvolenie za prezidenta. Zahraničnopolitický expert najsilnejšej koaličnej sociálnodemokratickej strany (SPD) Gernot Erler vyhlásil, že presvedčivé Schusterovo víťazstvo vystavilo "vysvedčenie demokratickej zrelosti" pre slovenských voličov. Žiadal zároveň spolkovú vládu, aby podporila cestu Slovenska do NATO a Európskej únie. Rovnako zahraničnopolitický hovorca najväčšej opozičnej Kresťanskodemokratickej únie (CDU) Karl-Heinz Hornhues, ako aj bývalý liberálny (FDP) minister zahraničných vecí Hans-Dietrich Genscher sa stavajú za to, aby teraz EÚ pozvala Slovensko k vstupným rokovaniam. Genscher vyzval kancelára Gerharda Schrödera, aby tento týždeň Slovensko na summite EÚ v Kolíne nad Rýnom dostalo pozvánku na rozhovory o prijímaní do únie.
Za dobré východisko pre slovensko-nemecké vzťahy označil Schuster svoje dlhoročné dobré kontakty s novým nemeckým prezidentom Johannesom Rauom. Doterajšie pôsobiská oboch prezidentov - Košice a Wuppertal - spája dohoda o vzájomnom partnerstve, informoval nemecký Die Welt.
Aj napriek nie práve povzbudzujúcej hospodárskej a sociálnej situácii Slováci tentoraz zjavne neboli ochotní uveriť Mečiarovi, že je záchrancom Slovenska. Jasne podporili orientáciu na EÚ a NATO a aj reformný kurz vlády, ktorá tak zvládla zatiaľ najťažšiu previerku od prevzatia moci. Schusterovo zvolenie jej kryje chrbát, ale predpokladom skutočného úspechu je, aby koalícia prestala s vnútornými mocenskými hrami, napísal Frankfurter Allgemeine Zeitung.
Výsledky volieb na Slovensku dávajú aj dôvod na zamyslenie: prečo občania pripustili, aby sa rozhodovalo medzi niekdajším vysokým funkcionárom KSČ a politikom, ktorý je podozrivý zo spolupáchateľstva závažných trestných činov. Aj katolícka cirkev na Slovensku nakoniec podporila bývalého komunistu Schustera - alternatívna voľba by bola totiž ešte horšia, napísal rakúsky denník Kurier.
Predseda Strany občianskeho porozumenia ťažil z toho, že v sobotu za ním stála celá vládna koalícia, na rozdiel od prvého kola, kde mu časť kresťanských demokratov odmietla podporu. Konzervatívci sa predovšetkým nemohli zmieriť s jeho úlohou vo funkcii provinčného funkcionára v komunistickej krajine, napísal švajčiarsky Neue Zürcher Zeitung.
Výsledok hlasovania je považovaný za potvrdenie proeurópskych ašpirácií Bratislavy a je aj druhou porážkou Vladimíra Mečiara od septembrových parlamentných volieb, napísali americké noviny International Herald Tribune.
(mim, TASR, ČTK)