ZAUJÍMAVOSTI

MOTOR BEZ MECHANICKÝCH SÚČIASTOK

Míľnik na ceste k alternatívnym formám motorov predstavuje termoakustický motor, ktorý v laboratóriách v Los Alamos, štát Kalifornia, postavili Scott Backhaus a Greg Swift. Svoj vynález popisujú v odbornom časopise Nature. Nemá mechanické súčiastky podliehajúce rýchlemu opotrebovaniu a je ekologickejší ako bežné spaľovacie motory. Hlavným prvkom Backhausovho-Swiftovho motora je dlhá oceľová rúra v tvare bejzbalovej palice naplnená stlačeným héliom. S účinnosťou do 30 percent dokáže nový motor držať krok s bežnými spaľovacími motormi, ktoré dosahujú účinnosť od 25 do 40 percent. V domácnostiach by malé termoakustické motory mohli vyrábať prúd a zároveň vykurovať izby alebo vodu v bojleroch. Dajú sa tiež poháňať slnečnou energiou. Klimatizačné zariadenie v aute by z horúcich výfukových plynov motora mohlo získavať potrebú elektrickú energiu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

MOBILY A OKULIARE

Mobilné telefóny a okuliare sú veľmi nebezpečnou kombináciou, ktorá môže viesť k závažnému poškodeniu zdravia, tvrdia britskí vedci z National Physical Laboratory v londýne. Podľa ich najnovšieho výskumu sa používatelia mobilných telefónov, ktorí nosia okuliare, vystavujú oveľa väčšiemu riziku než ich bezokuliaroví kolegovia, pretože im hrozí nebezpečenstvo poškodenia očí i mozgu. Oko je najzraniteľnejším orgánom, ktorý najcitlivejšie reaguje na mikrovlnné žiarenie vysielané mobilnými telefónmi. Podľa výskumu britského fyzikálneho laboratória sa intenzita tohto žiarenia značne zosilňuje, keď vlny prechádzajú kovovým rámom okuliarov. Výsledky ukázali, že okuliare s oceľovým rámom alebo s rámom lemovaným kovovou štruktúrou spôsobili zvýšenie intenzity elektrického poľa až o 20 percent, čím vystavili mozog intenzívnejšiemu ataku mikrovlnného žiarenia.

SkryťVypnúť reklamu

HRÁČI AKO CENZORI

Novozélandský Úrad štátneho kontrolóra hľadá cenzorov zbehlých v narábaní s pištoľou, hádzaní granátov a odpaľovaní rakiet. Pri cenzurovaní počítačových hier totiž zamestnanci úradu narazili na vážny problém: Pre nedostatok hernej zručnosti jednoducho nie sú schopní dostať sa do vyšších levelov, takže scény plné sexu a hrubého násilia, ktoré tam číhajú, zostávajú ich očiam skryté. Podľa novozélandského zákona musia cenzori prejsť celý obsah hry, aby ju mohli klasifikovať ako mládeži prístupnú či neprístupnú. To je však v súčasnej situácii nemožné. Napriek tomu, že pracovníci úradu trávia nad každou hrou dlhé hodiny, málokedy sa im podarí prejsť všetky levely. Hlavný kontrolór Bill Hastings navrhuje ako jednu z možností najať na túto prácu fanatických hráčov počítačových hier.

SkryťVypnúť reklamu

DETI ALKOHOLIČIEK

Budúce matky, ktoré počas tehotenstva konzumujú priveľa alkoholu, môžu svojim deťom spôsobiť trvalé fyzické i mentálne poškodenie. Vyplýva to z výsledkov dlhodobej štúdie nemeckých pediatrov. Nadmerná konzumácia alkoholu účinkuje na mozog plodu, a tak môže dieťaťu v budúcnosti spôsobiť problémy v sociálnej sfére i pri budovaní kariéry. Nemeckí bádatelia, ktorí od roku 1974 sledovali fyzický i mentálny vývoj 27 žien a 25 mužov - potomkov matiek alkoholičiek, zistili, že vyše 40 percent z nich sa narodilo s nízkou pôrodnou hmotnosťou. Okrem toho sa neskôr u nich prejavili vrodené problémy s učením i nízka inteligencia. Žiadny z nich nezložil maturitnú skúšku (nekvalifikovali sa teda na vysokú školu) a 56 percent detí muselo navštevovať osobitnú školu. Len šesť z 52 sledovaných potomkov matiek alkoholičiek malo v dospelosti vlastný byt a pravidelný príjem a iba štyria dlhodobejšieho partnera. (TASR)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  3. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  8. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  2. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL
  3. V Polkanovej zasadili dobrovoľníci les budúcnosti
  4. Drevo v lese nie je dôkaz viny:Inšpekcia dala LESOM SR za pravdu
  5. Recept proti inflácii: investície do podnikových dlhopisov
  6. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  7. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 11 105
  2. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 5 495
  3. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 5 182
  4. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 549
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 2 442
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 230
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 1 949
  8. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 1 877
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu