Americká vláda by mala zakázať darcovstvo krvi od ľudí, ktorí navštívili Britániu, pretože môžu preniesť nový druh Creutzfeld-Jakobovej choroby (CJD) - ľudského ekvivalentu choroby "šialených kráv" (BSE). Toto odporúčanie pochádza od vedcov konzultačného výboru vlády pre potraviny a lieky v Gaithersburgu, štát Maryland. Zákaz sa má týkať darcov, ktorí Britániu navštívili po roku 1980. Vedci sa však zatiaľ nezhodli na tom, aká má byť minimálna dĺžka pobytu, na základe ktorej budú darcov životodarnej tekutiny diskvalifikovať. V USA doteraz nezaznamenali žiaden prípad CJD či BSE. V Británii sa objavilo asi len 30 potvrdených prípadov nového variantu CJD, ktorá pravdepodobne vznikla z hovädzieho mäsa infikovaného BSE. Zatiaľ však nie sú známe prípady prenosu choroby medzi ľuďmi prostredníctvom transfúzie krvi.
Budú včely hľadať nášľapné míny?
Včely vybavené rádiom vo veľkosti ryžového zrnka budú možno jedného dňa pomáhať pri odhaľovaní nášľapných mín. Cieľom vedeckého projektu je vycvičiť celé kolónie včiel na vyhľadávanie TNT, ktorý je primárnou zložkou protipechotných mín. Tento spôsob by sa však dal využiť nielen pri mínach. Podľa entomológa Jerryho Bromenshenka z univerzity v Montane úspech závisí od viacerých faktorov - či sú včely schopné zacítiť potrebnú látku a či ich bude možné naučiť nájsť práve TNT. Podľa študenta Boba Seccomba, ktorý pracuje na projekte, je úžasné, že včely to môžeme naučiť. Podľa odhadov Medzinárodného Červeného kríža v celkovo 70 krajinách sveta je rozmiestnených asi 80 až 120 miliónov nášľapných mín. Približne 60 ľudí denne zahynie v dôsledku kontaktu s týmito zákernými zbraňami.
Turisti pomáhajú "rodiť" krokodílom
Krokodília farma v meste Sriracha na východe Thajska prišla na nový spôsob, ako prilákať turistov - necháva ich pomáhať krokodílím mláďatám pri príchode na svet. Za skromný poplatok sto bahtov (približne 120 Sk) získavajú návštevníci právo rozbíjať krokodílie vajcia, z ktorých sa už-už má vyliahnuť mláďa. Podľa hovorcu farmy turisti do dnešného dňa "vykľuli" okolo
10 000 krokodílikov. Obdobie znášky týchto šupinatých plazov pripadá na január až marec. Zárodok sa vo vajíčku vyvíja 72 dní. Každý rok znesú krokodílie samice na farme okolo 30 000 vajec. Približne 10 000 vyliahnutých mláďat sa ročne vyváža do Číny. Zvyšné krokodíly sa zabíjajú na mäso a kožu. Časť príjmov farmy predstavuje aj vstupné z turistických exkurzií. Novozavedené poplatky za liahnutie majú pomôcť vylepšiť stav bankového konta v období mimo sezóny.
Nekompletná socha nahého obra
Sochu nahého obra v anglickom meste Gillingham museli podrobiť amputácii, lebo jej gigantický penis urážal pohľady okoloidúcich. Socha mala pôvodne slúžiť ako ozdoba malého parčíka pred centrom vzdelávania dospelých. Ukázalo sa však, že je skôr predmetom verejného pohoršenia, a to vďaka svojmu pohlavnému orgánu v dĺžke 1,3 metra, ktorý nehanebne vystavovala na obdiv. Rozhorčené ohlasy obyvateľov mesta nakoniec donútili mestskú radu postarať sa o skrátenie inkriminovanej časti tela, ktorá je teraz v zúfalom nepomere oproti ostatným proporciám, ale aspoň sa na ňu nikto nesťažuje.
(TASR)