Taktiež potvrdil, že EPA vo svojej pravidelnej mesačnej správe nepatrne zvýši odhad ekonomického rastu krajiny. "Mám pocit, že výsledky za prvé tri mesiace tohto roku boli lepšie ako prognózy," dodal T. Sakaija.
EPA od začiatku tohto roku vytrvale charakterizuje súčasné obdobie hospodárskeho vývoja v Japonsku ako fázu zastavovania ekonomického prepadu. Podľa ekonomických expertov je ostatné vyhlásenie EPA jasným potvrdením toho, že hospodársky pokles sa už zastavil. Taiči Sakaja však s veľkou pravdepodobnosťou úmyselne nepovedal, že japonská ekononomika "dosiahla dno", pretože by to automaticky znamenalo, že v ďalšom štvrťroku bude rast hrubého domáceho produktu krajiny (HDP) pozitívny. Názory nezávislých analytikov sa v odhadoch na danú tému rôznili. Priemerný výsledok prieskumu agentúry Reuters hovoril o 0,1-percentnej kontrakcii japonského hospodárstva. Pokiaľ by skutočné výsledky zodpovedali prognóze, japonský HDP by sa za celý uplynulý finančný rok (marec-marec) prepadol o 2,5 percenta, čo je o 0,3 percenta horší výsledok než prognóza EPA. "V každom prípade sa nebude dosiahnutý výsledok dramaticky odlišovať od očakávaní," dodal T. Sakaja, pričom vzápätí znova opakoval často omieľaný sľub japonskej vlády o zastavení dvojročného prepadu HDP. V práve prebiehajúcom fiskálnom roku by malo japonské hospodárstvo vzrásť o 0,5 percenta. Vláda však na dosiahnutie tohto cieľa musí urýchlene schváliť dodatočný rozpočet na financovanie štrukturálnych zmien na trhu práce a na dokončenie reštrukturalizácie podnikovej sféry. K myšlienke väčších priamych vládnych výdavkov na stimuláciu ekonomiky sa však T. Sakaja vyjadril negatívne. "Myslíme si, že doteraz investovaná suma vládnych peňazí na verejné práce je aj tak dosť veľká, preto by sme nemali hovoriť o jej okamžitom navýšení," povedal šéf EPA.
Iný názor mal profesor ekonómie a člen vládneho strategického výboru pre ekonomiku Heizo Takenaka, ktorý si naopak myslí, že predseda vlády Keizo Obuči sa so šéfom EPA už dávnejšie zhodol na tom, že ekonomika sa bez ďalšieho stimulačného balíčka nezaobíde. Tento fakt však ešte neprezentovali na verejnosti. Podľa profesora Takenaku bude vláda potrebovať stimulačný balík v hodnote minimálne 0,5 percenta z ročného HDP, čo pri zachovaní súčasných podmienok vývoja znamená sumu približne 20 miliárd USD.