rekordné minimá. Správy o tom, že situácia v Kosove ešte stále nespeje k riešeniu, a pokračujúce nálety NATO priniesli nárast nedôvery v euro.
Euro oslabilo voči japonskému jenu až k hodnote 123,89 JPY/1 EUR, čo bola ďalšia z rekordných hodnôt na tomto výmennom kurze. Americký dolár voči jenu oslabil z úrovne 122,40 J/Y/1 USD obchodovanej v úvode dňa v Ázii a poklesol pod 121,00 JPY/1 USD, keď po väčšinu dňa zotrval pod touto hodnotou. Výnos desaťročných japonských vládnych dlhopisov dosiahol na hodnotu 1,640 %, kým počas piatka bol ešte obchodovaný na hodnote 1,635 %. Situácia po tom, ako sa objavovali správy o možných daňových úpravách zameraných na zvýšenie domáceho dopytu, sa do značnej miery upokojila a to sa odrazilo aj na výmennom kurze jenu. Pozornosť sa však čoraz viac sústreďuje na údaje o vývoji hrubého domáceho produktu Japonska za obdobie od januára až po koniec marca tohto roku. Podľa názorov analytikov by mohol HDP za toto obdobie oslabiť približne o 0,1 %, čo by mohlo na ročnej báze znamenať údaj pohybujúci sa okolo nuly.
V priebehu dňa zverejnili výsledky prieskumu, ktorý vyhodnocoval postoj britských ekonómov k problematike vstupu do eurozóny. Podľa zverejnených údajov sa ekonómovia vyjadrili dosť nejednoznačne. Podľa väčšiny reakcií je ťažké momentálne dať do popredia výhody z pripojenia libry k eurozóne, a to aj z toho dôvodu, že britská ekonomika je v inom ekonomickom cykle ako ostatné európske krajiny. Tento názor však do značnej miery odmietajú európski analytici a v neposlednom rade aj fundamentálne dáta. Tie mali v doterajšom období skôr tendenciu približovať sa kontinentálnym, a nie americkým (čo sa týka trendu). Nemenej zaujímavou je otázka, na akej úrovni výmenného kurzu by libra vstupovala do eurozóny. Pokiaľ by to bolo za súčasných podmienok, keď libra posilňuje predovšetkým voči európskym menám na niekoľkomesačné maximá, negatívne by sa to odrazilo na budúcom vývoji britskej ekonomiky. BRANISLAV MATUŠEK
(Autor je dílerom ING Barings)