V priebehu včerajšieho obchodného dňa v Ázii boli zverejnené údaje o vývoji hrubého domáceho produktu Japonska. Analytici očakávali mierne lepšie dáta, a tak japonský jen v posledných dňoch postupne naberal na sile. Neskôr zverejnené údaje však boli veľkým prekvapením. Podľa nich dosiahol ekonomický rast úroveň 1,90 % v období január až marec tohto roku. Tieto údaje boli po jeden a pol roku prvé, ktoré vykazovali reálny rast. Za výrazným zlepšením týchto čísiel možno vidieť nárast domácej spotreby, vyššiu aktivitu v stavebníctve a v kapitálovej spotrebe. Po zverejnení začal japonský jen prudko posilňovať a neskôr dosiahol k úrovni 117,60 JPY/1 USD. To následne vyprovokovalo centrálnu banku k aktivite a vlna nákupov znamenala posilnenie doláru voči jenu k hodnote 119,80 JPY/1 USD. Neskôr sa výmenný kurz jenu voči doláru stabilizoval okolo 119,20 JPY/1 USD. Japonské ministerstvo financií počas dňa zverejnilo vyhlásenia, podľa ktorých je obchodovanie japonského jenu na finančných trhoch ostro sledované. Vzápätí bol tento komentár doplnený o vyhlásenie, že nadmerné zhodnotenie výmenného kurzu jenu je neakceptovateľné pre Japonsko a pre globálny rast. Ministerstvo financií zároveň nedementovalo prítomnosť centrálnej banky na trhu. Samotný minister financií Kiiči Mijazawa uviedol, že osobne vidí svetlo na konci tunela a ako sa neskôr vyjadril, údaje HDP nebudú podľa všetkého znamenať výraznú zmenu nálady pri debate o ďalších stimulačných krokoch.
Nárast výmenného kurzu zaznamenalo aj euro, a to až na hodnotu 1,0520 USD/1 EUR. Stalo sa tak po prvýkrát počas tohto mesiaca. Euru pomohli aj údaje o vývoji nemeckej nezamestnanosti v máji. Pozitívnou skutočnosťou bol fakt, že nezamestnanosť poklesla prvýkrát od novembra roku 1989 pod počet 4 milióny nezamestnaných. Euru pomohli aj správy o postupnom sťahovaní sa srbských vojakov z Kosova.
Bank of England pristúpila k zmene úrokových sadzieb, a to z doterajšej úrovne 5,25 % na 5,00 %. Sadzby tak dosiahli na najnižšiu úroveň od novembra roku 1977. Dôvodom pre toto rozhodnutie Rady pre monetárnu politiku bol pozitívny inflačný vývoj, ktorý podľa všetkého neprekročí stanovenú hranicu 2,50 %. Libra po prekvapujúcom poklese úrokových sadzieb mierne oslabila, a to z rannej úrovne 1,6040 USD/1 GBP až k úrovni 1,5980 USD/1 GBP, neskôr sa však obchodovanie ustálilo okolo hodnoty 1,6010 USD/1 GBP. Voči euru libra oslabila na 0,6540 GBP/1 EUR, kým pred oznámením bola obchodovaná na 0,6520 GBP/1 EUR. BRANISLAV MATUŠEK
(Autor je dílerom ING Barings)