BRATISLAVA (SME - gk) - Japonská ekonomika svojimi výsledkami v prvom tohtoročnom kvartáli vyrazila dych takmer celej odbornej verejnosti. Kým pred týždňom ešte predpoklady hovorili o tom, že výkon hospodárstva bude aj v prvom štvrťroku 1999 naďalej klesať, včerajšie neoficiálne správy o raste vyvolali špekulácie o možnom 0,2-percentnom raste hrubého domáceho produktu. Hrubý domáci produkt (HDP), ktorý vyjadruje celkovú produkciu ekonomiky v určitom období, však od januára do marca oproti predchádzajúcemu kvartálu vzrástol o 1,9 percenta. To pre Japonsko znamená prvý rast výkonu po 6 štvrťrokoch kontrakcie a najrýchlejšie posilňovanie za posledné tri roky. Ak by ekonomika pokračovala naďalej v tomto tempe, ročný rast HDP by mohol dosiahnuť až hranicu 7,9 percenta. To je však takmer úplne nereálna cifra.
Ekonómovia sa rozdelili na dve skupiny pri posudzovaní dôvodov rastu. Kým niektorí varujú, že HDP rástol iba vďaka veľkým štátnym výdavkom, čo by znamenalo, že ekonomika sa ešte nedostala do ozdravovacej fázy. Druhá skupina vidí za posilňovaním ekonomiky hlavne rast domácej spotreby a podnikateľských investícií, čo by bol výrazne pozitívnejší vývoj ako rast ťahaný iba vládnymi výdavkami. Aj keď kapitálový a finančný trh reagovali okamžite na správu posilnením japonských akcií a meny, vláda sa snažila včera trochu schladiť situáciu vyhláseniami o tom, že čísla o raste HDP ešte neznamenajú, že ekonomika krajiny vychádzajúceho slnka sa už odrazila od dna. Hoci tokijská vláda dúfa, že to dno už aspoň našla. Burzový index Nikkei posilnil o 2,89 percenta na úrovni 17102,62 bodu, jen vzrástol oproti doláru a dostal sa opäť na rekordnú úroveň voči euru.
O stále nevyhovujúcom vývoji japonského hospodárstva by mohli svedčiť aj neoverené správy o tom, že Bank of Japan intervenovala proti posilňovaniu japonského jenu. Podľa niektorých dílerov centrálna banka nakupovala doláre, aby zastavila rast jenu po ohlásení výsledkov rastu výkonu hospodárstva. Japonská vláda odmietla tieto tvrdenia komentovať. Ak však emisná banka naozaj vstúpila na trh, znamenalo by to, že vláda ešte stále nedôveruje japonskej ekonomike a chce udržať slabší jen. Ak by bola presvedčená o tom, že japonská ekonomika sa dostala do fázy expanzie, tak by jej neprekážalo, že jen posilňuje, vyhlásil Šuji Širota, hlavný ekonóm Societe Generale Securities Ltd.