BRATISLAVA (SME - gk) - Podľa včerajšieho vyhlásenia medzinárodnej ratingovej agentúry Standard & Poor`s (S&P) Indonézia čelí najhoršej bankovej kríze z celosvetového hľadiska za posledných 30 rokov. "Indonézia trpí najhoršou svetovou bankovou krízou od roku 1970. Ak sa na súčasný stav pozeráme z hľadiska fiskálnych nákladov na hrubý domáci produkt, môže trvať aj desať rokov, kým sa z toho krajina dostane," píše sa v analýze S&P, ktorá sa zaoberala indonézskym bankovým sektorom. To znamená, že ak krajina bude chcieť vyriešiť situáciu v bankovom sektore, ktorá tu vznikla po devalvácii indonézskej meny, ktorá padla počas ázijskej krízy, bude musieť použiť veľký balík financií. Podľa odhadov ratingovej agentúry by sanácia bankového sektora mala stáť vládu až 87 mld dolárov, čo je 82 percent hrubého domáceho produktu. Pôvodný odhad indonézskych predstaviteľov bol až o 24 percent nižší, keď očakávali, že na riešenie krízy bánk bude potrebných 70,4 mld amerických dolárov.
Dobrou správou pre indonézske banky je to, že vláda už začala z rekapitalizáciou skolabovaného sektora, ktorú oznámila iba prednedávnom, 28. mája tohto roka. Obavy však vyvoláva odsunutie rekapitalizácie väčšiny veľkých bánk vo vlastníctve štátu asi do druhej polovice roku 1999. Čím neskôr sa začne ozdravovanie týchto inštitúcií, tým vyšší bude účet, ktorý
bude musieť štát zaplatiť. Podľa niektorých analytikov by najlepším spôsobom bolo emitovanie dlhopisov na pokrytie finančných potrieb na rekapitalizáciu a rozbehnúť proces reštrukturalizácie.
Predstavitelia Standard & Poor`s však zdôraznili, že zatiaľ sa nechystajú upraviť rating indonézskych bánk
aspoň dovtedy, kým sa krajina nedostane z najhoršieho.