Vstupné vízum možno žiadať na Zastupiteľskom úrade USA v Bratislave. Účel cesty treba hodnoverne zdôvodniť, napríklad predložením pozvania overeného verejným notárom v USA. Pri vstupe na územie USA treba predložiť vyplnenú imigračnú kartu I-94, ktorej oddelená časť sa odovzdáva pri odchode z krajiny, a vyplnenú colnú deklaráciu 6059B. Oba doklady si možno zaobstarať na palube lietadla alebo lode, alebo i priamo na hraničnom priechode. Treba odlišovať tzv. použiteľnosť víza (dátum vo víze) od doby povoleného pobytu (dátum uvedený na karte I-94). Prekročenie doby povoleného pobytu môže vyústiť až do súdnej deportácie s následným dlhodobým zákazom vstupu do USA. Dovoz a vývoz hotovosti a cenín v hodnote nad 10 000 dolárov je potrebné deklarovať v colnom vyhlásení. Do USA si nenoste nijaké poľnohospodárske výrobky, najmä mäsové výrobky, salámy, konzervy ani ovocie. Riskujete, že vám to nielen zoberú, ale môžete mať aj zbytočné problémy a budete platiť pokutu. Zdravotná starostlivosť je zväčša kvalitná, ale drahá (jednoduché ošetrenie zuba stojí okolo 60 dolárov). Odporúča sa preto pred odchodom uzatvoriť zdravotné poistenie na naliehavé zákroky aspoň do 50 000 dolárov.
DOPRAVA: V medzimestskej doprave je lacnejším dopravným prostriedkom ako vlak autobus. Napríklad jedna cesta pohodlným klimatizovaným autobusom z New Yorku do Bostonu, čo je približne 400 km, stojí 34 dolárov. Spiatočný lístok je však lacnejší. Ak chcete cestovať po USA viac dní, najvýhodnejšie je požičať si auto, pretože benzín vyjde najlacnejšie. Jeho cena sa pohybuje zhruba od 1,10 do 1,30 dolára za americký galón (to je 3,8 litra). Lístok do newyorského metra stojí 1 dolár, existujú aj rôzne zľavy pri zakúpení viacerých jázd. V menších mestách často hromadná doprava neexistuje a treba tam využívať len autá či taxíky. Na frekventovaných úsekoch diaľnic sa platí, napríklad na úseku Washington - New York 15 dolárov, Miami - Orlando 12 dolárov.
PENIAZE: Pri terajšom kurze sa kupuje jeden dolár približne za 44 korún.
CENY: Ceny potravín sú porovnateľné alebo nižšie ako ceny v západoeurópskych krajinách. Jedlo v bežnej reštaurácii stojí od 5 do 20 dolárov, samozrejme, dá sa najesť aj oveľa drahšie. Káva, tiež podľa typu kaviarne či reštaurácie, stojí zhruba 2-3 doláre. Pomerne lacné sú čínske reštaurácie. Rýchle občerstvenie v podnikoch typu Mc Donald‘s, Burger King a podobne je cenovo porovnateľné s podobnými stravovacími zariadeniami v SR. V reštauráciách sa platí sprepitné. Je to obyčajne 15 percent celkovej ceny. Niekde je jeho výška uvedená už na účte, inokedy si ju musíte sami vypočítať. Sprepitné sa v niektorých reštauráciách necháva len voľne položené na stole. V USA je výhodné ubytovanie v kempingoch, ktorých sieť je pomerne rozsiahla po celom území. Ceny za miesto pre stan sa pohybujú okolo 15 dolárov. Lacné je aj ubytovanie v mládežníckych Youth hosteloch, tie však nie sú určené len mladým. Existuje široká škála najrôznejších kategórií hotelov a motelov (cena za 1 noc v najlacnejších hoteloch "M-6" je 30 dolárov, vo viachviezdičkových hoteloch približne 200 dolárov).
ZASTUPITEĽSKÝ ÚRAD SR: Embassy of the Slovak Republic, 2201 Wisconsin Avenue, N. Y., Suite 250, Washington D. C. 20007, tel: 001/202/965 5160-5.