Životné poistenie býva väčšinou chápané ako prostriedok na zabezpečenie pozostalých. Nie je to celkom tak. Sú niektoré poisťovne, medzi nimi napr. i Česká poisťovňa Slovensko, ktoré ponúkajú súčasne dva ciele v rámci životného poistenia: pri dožití sa konca poistnej doby má poistený k dispozícii kapitál, s ktorým môže uskutočniť rôzne plány či splniť si rôzne sny a súčasne, ak poistený počas poistnej doby zomrie, dostane jeho rodina (alebo osoba, ktorú poistený určí) isté finančné prostriedky závislé od výšky poistenia.
Súčasne poisťovňa umožňuje záujemcom voľbu poistnej sumy, ktorá môže byť v prípade smrti alebo dožitia rozdielna. To znamená, že ten, kto poistenie uzatvára, si môže zvoliť pre prípad smrti poistnú sumu vo výške jedennásobku, dvojnásobku alebo trojnásobku poistnej sumy pre prípad dožitia. Najnižšie sa môže občan poistiť pri tomto druhu poistenia na 20 000 korún, maximálna výška poistenia nie je v podstate obmedzená. Peňažné prostriedky, ktoré občan vkladá buď jednorázovo, alebo na splátky do poistenia pre prípad smrti alebo dožitia, sa ďalej zhodnocujú. Po uplynutí poistnej doby, alebo v prípade skoršej smrti dostane oprávnená osoba poistnú sumu, ktorá bude navýšená o podiely na výnosoch z rezerv poistného. Výška podielu zodpovedá skutočnému zhodnoteniu prostriedkov vložených do poistenia. Spomínaná poisťovňa myslí aj na infláciu, ktorá negatívne ovplyvňuje celú našu ekonomiku, to znamená i prostriedky, ktoré občan dlhodobejšie investuje. Aby inflačný vplyv čo najviac eliminovala, ponúka tzv. dynamické zvyšovanie životného poistenia. To znamená, že poistné sa zvyšuje raz za rok o mieru inflácie a súčasne rastie aj suma, na ktorú je zmluva o životnom poistení uzatvorená. Poistený sám rozhoduje, či ponuku na dynamické zvyšovanie využije, alebo nie.
K životnému poisteniu si môžete za výhodných podmienok uzatvoriť ešte úrazové pripoistenie, v ktorom je obsiahnuté: poistenie na dobu nevyhnutného liečenia úrazu, poistenie trvalých následkov úrazu, poistenie pre prípad smrti úrazom. (r)