BRUSEL (ČTK) - Celkove 300 miliónov oprávnených voličov v 11 krajinách EÚ malo včera možnosť rozhodnúť o rozdelení 626 poslaneckých mandátov štrasburského Európskeho parlamentu. Po tom, čo už vo štvrtok a v piatok volili Briti, Dáni, Holanďania a Íri, potvrdilo aj včerajšie hlasovanie predovšetkým veľký nezáujem voličov. Zatiaľ čo až doteraz boli najsilnejšou parlamentnou frakciou EP sociálni demokrati so svojimi 214 poslancami, za ktorými nasledovali kresťanskí demokrati s 201 kreslami, prvé včerajšie výsledky favorizovali kresťanskodemokratických kandidátov, aj keď rozdiel v počte hlasov bude opäť minimálny. Výrazné prírastky by však mohli zaznamenať liberálne strany.
Iba tretina holandských a britských voličov sa vo štvrtok unúvala odovzdať svoje hlasy pre poslancov Európskeho parlamentu. V Dánsku sa dostavilo necelých 50 percent a priebežné prieskumy ďalších krajín naznačovali, že to nebude omnoho lepšie. Vysoká absencia sa tak môže stať najvýraznejším rysom volieb do EP, čo je dôvod na vážne zamyslenie politikov zodpovedných za európsku integráciu. Je pritom paradoxné, že čím viac EÚ ovplyvňuje každodenný život 380 miliónov občanov "pätnástky", čím viac oblastí sa stáva predmetom európskej integrácie, tým menej majú ľudia tendenciu tento proces svojimi hlasmi ovplyvňovať.
Čím silnejšie postavenie získava EP medzi inštitúciami únie, tým slabšia je jeho voličská základňa. Je to dané tým, že "európske záležitosti" pripadajú väčšine ľudí vzdialené, príliš zložité, nezrozumiteľné. Väčšina informácií, ktoré dostávajú, je negatívna, hlavne v poslednom čase sa EÚ v mysliach voličov zlieva s pokriveným obrazom neschopnej a podvádzajúcej Európskej komisie, skorumpovaných poslancov a úradníkov, alebo organizácie neschopnej vyriešiť jedinú krízu na kontinente bez pomoci Američanov. Väčšina obyvateľov "pätnástky" zároveň nevidí žiadne rozdiely medzi predstavami hlavných politických strán. Výrazná zhoda programov socialistov, kresťanských demokratov, liberálov, ba i zelených v hlavných "európskych" záležitostiach vyvoláva dojem, že možno odovzdať hlas ktorejkoľvek z nich. Prečo teda vôbec hlasovať?