Pri spomínaní na kroměřížskeho rodáka Karla Kryla (12. 4. 1944 - 3. 3. 1994) sa veľmi ťažko hľadá prvá veta, ktorá by ho správne naštartovala. Syn a vnuk kníhtlačiara, pravnuk hrnčiara, sám spočiatku keramik a neskôr všetko možné - ale hlavne pesničkár a básnik - bol múzickou bytosťou, nadanou viacrozmerne. Trochu frajer, trochu grand, vždy s vycibreným textom - poéziou, ktorá bola čitateľná, ktorej sa dalo rozumieť hneď po vypočutí. Pritom - žiaden prvý plán - pri intelektuálnej bohatosti významov a sčítanosti klasiky často až "plytval" odkazmi, skratkami, jazykovými nápadmi. Hral akoby jednu melódiu s rôznymi názvami (hovorievali neprajníci), ale možno práve to - popri skvelých textoch vo viazanom verši - umožnilo jeho piesňam prakticky večný život.
Prvé verejné vystúpenie mal Karel Kryl ako 18-ročný v Tepliciach v Čechách, keď sa stal členom miestneho Divadýlka pro známý. Od r. 1966 žil v Olomouci a jeho pesničkárske vystúpenia, ktoré vrcholili v rokoch 1968-1969, získali viac ako legendárny ohlas spolu s výberom toho (možno) najlepšieho na platni Bratříčku, zavírej vrátka (1969). Veľmi komunikatívne piesne z albumu sa stali základným kameňom repertoáru takmer každého začínajúceho gitaristu (jednoduché akordy v príjemných kombináciách a prirodzenom hlasovom rozpätí, nevyžadujúce si žiadnu virtuozitu, ale o to vzácnejšiu vrúcnosť), hrali sa na najrozličnejších neoficiálnych "pódiách" (táborové ohne, krčmy, letné pionierske tábory či zimné lyžiarske výcviky). V roku vydania svojej doteraz najúspešnejšej a neprekonanej platne Karel Kryl odišiel do dvadsaťročného exilu. Usadil sa v Mníchove, študoval dejiny umenia a filozofiu, sústavne spolupracoval s rozhlasovou stanicou Slobodná Európa, kde mal svoje programy. Tak trocha nám jeho vtedajšiu prácu pomáha priblížiť jeho pásmo komentovaných pesničiek a básní, ktoré pod názvom Krylogie vyšlo práve v roku jeho úmrtia (pôvodný názov pásma: Průseriál). Platne vydával naďalej - z nich možno najznámejšie sú Rakovina (1969) a Karavana mraků (1980) či Maškary (1970) a Carmina ressurectionis (1973). Vychádzala jeho poézia - obdivuhodné Slovíčka (1980) alebo Kníška Karla Kryla (1972). Jeho košatý talent sa prejavoval aj vo výtvarnom vyjadrovaní (expresívne obrazy, grafické úpravy mníchovskej exilovej edície Poezie mimo domov, ilustrácie vlastných kníh poézie). Karel Kryl sa stal legendou.
Jeho verejný návrat v roku 1989 (obzvlášť intenzívne zreteľný na Koncerte pre slušných ľudí v decembri 1989 v pražskej Športovej hale) bol svojím spôsobom triumfálny. Mnoho ľudí sa snažilo využiť i zneužiť jeho popularitu, zažíval víťazstvá i nechutnosti. Bol ako voda - nezmeniteľný (raz sneh, inokedy ľad či srieň - ale vždy to isté) a nezriekajúci sa svojich (niekedy možno krutých) sarkazmov, bez ochoty uspokojiť sa s názorom, že odteraz to už bude len lepšie. Trval na väčšej skromnosti, pokore, spravodlivosti. O svojich nových piesňach z 90. rokov hovoril (citát je z veľkého rozhovoru s Milošom Čermákom, ktorý vyšiel knižne r. 1993 pod názvom Půlkacíř): "To jsou častušky, nic jiného. Škleb nad tím, co v téhle zemi vidím." Vychádzali rôzne platne, často nevydarené kompiláty a reedície. Za zmienku stoja Tekuté písky (1990) s relatívne novým materiálom a posmrtne vydané Děkuji (1995) s milostnými a "vážnymi" piesňami i Jedůfky (1996), obsahujúce pesničky "nevážne", hravé a satirické. Majster slova a prostej, jednoduchej piesne vedel, že tvorba a umenie vôbec sú tu na niečo viac, než aby chlácholili. Napriek tomu, že existuje veľké množstvo faktografického materiálu (možno najlepšie zhrnutie je v článku Jiřího Černého Malý velký písničkář, Rock a Pop 6/1994), ktorý je roztrúsený po mnohých vydavateľstvách, je dobré, že postupne vychádzajú päťzväzkové Spisy Karla Kryla, ktoré by mali obsiahnuť všetky jeho literárne texty.
Hoci tvorcovia televízneho dokumentárneho seriálu GEN - 100 Čechů dneška nenašli pre Karla Kryla miesto, patrí tento pán k najväčším osobnostiam českého a československého spoločenského života posledných tridsiatich rokov nášho storočia.
Poctou tomuto človeku je aj dnešný program Hommage a Karel Kryl v Dome kultúry Zrkadlový háj na Rovniankovej ulici v Bratislave-Petržalke, kde od 19.00 h vystúpia V. Merta, J. Hutka, V. Třešňák, M. Varga, D. Voňková-Andrtová, Z. Homolová, D. Bakerová, M. Schulz a Jednofázové kvasenie, večer uvádza Jiří Černý.
PAVEL MALOVIČ
(Autor je publicista a pesničkár)