Dvaja Iračania utrpeli zranenia pri pondelkovom výbuchu bombovej nálože uloženej v aute v obytnej štvrti Bagdadu. Informovali včera o tom iracké policajné zdroje. Pri výbuchu boli poškodené viaceré budovy a iracké bezpečnostné orgány začali s pátraním po "zločincoch, ktorí tento zločin spáchali", uvádza sa v stanovisku policajných zdrojov. Zatiaľ nie je jasné, kto za bombovým útokom stojí, avšak podľa irackej bezpečnosti ide o výsledok aktivít "známych a identifikovaných kruhov, ktoré však nie sú schopné poškodiť neochvejnosť" Iračanov. Od uplynulého týždňa ide už o druhý výbuch automobilu v Bagdade.
JEĽCIN SA STRETNE S MASCHADOVOM
Dlho očakávané stretnutie ruského prezidenta Borisa Jeľcina a vodcu separatistického Čečenska Aslana Maschadova sa uskutoční v júni alebo júli tohto roku. Oznámil to včera ruský premiér Sergej Stepašin. Schôdza sa uskutoční "v júni alebo júli; nemalo by dôjsť k žiadnemu odkladu", vyhlásil Stepašin. Pri stretnutí sa pravdepodobne nepodarí vyriešiť hlavný problém, ktorý je jablkom sváru medzi Ruskom a Čečenskom - politický status Čečenska. Čečenská republika je stále formálne súčasťou Ruskej federácie, vymkla sa však úplne spod kontroly Moskvy a od stiahnutia federálnych jednotiek po rusko-čečenskej vojne v rokoch 1994 - 96 spravuje svoje záležitosti samostatne. Moskva však neústupne odmieta poskytnúť jej nezávislosť.
BLAIR O MIEROVOM PROCESE V ULSTERI
Britský premiér Tony Blair včera vyhlásil, že mierová dohoda z minuloročného Veľkého piatka je jedinou nádejou Severného Írska na mier. V prejave na univerzite v Belfaste tiež upozornil, že 30. jún je "absolútne medzným termínom" pre nájdenie východiska z terajšej slepej uličky. Mierový proces o Ulsteri blokuje neschopnosť hlavných politických strán dohodnúť sa na vzniku novej vlády, ktorá mala byť pôvodne vytvorená 10. marca. Podstata problému spočíva v tom, že probritskí unionisti podmieňujú účasť proírskej strany Sinn Fein vo vláde aspoň čiastočným odzbrojením Írskej republikánskej armády (IRA), ktorá je ozbrojeným krídlom Sinn Fein. Vznik novej vlády predpokladá dohoda z Veľkého piatka, ktorú podpísali v apríli 1998. Blair v snahe vyjsť severoírskym politikom v ústrety stanovil konečný termín na nájdenie kompromisného riešenia na koniec júna.
CHATÁMÍ ZA PRÁVA NÁBOŽENSKÝCH MENŠÍN
Iránsky prezident Muhammad Chatámí, ktorý čelí rastúcemu medzinárodnému tlaku v súvislosti so zatknutím 13 iránskych Židov obvinených zo špionáže, prevzal osobnú zodpovednosť za zabezpečenie práv všetkých náboženských menšín. Iránske úrady minulý týždeň oznámili, že zatkli 13 osôb podozrivých zo špionáže pre "sionistický" režim a obvinili Spojené štáty a Izrael z toho, že zveličovaním tejto veci sa snažia zdiskreditovať Teherán. Iránska misia v Organizácii Spojených národov v pondelok naznačila, že počet údajných zatknutých špiónov môže byť väčší ako 13. Spojené štáty aj Izrael vyzvali na ich okamžité prepustenie a popreli, že by títo ľudia vykonávali špionáž v ich prospech. Niektorí zahraniční pozorovatelia predpokladajú, že načasovanie zatknutí a ich zverejnenie má slúžiť zástancom tvrdej línie na podkopanie moci umierneného prezidenta Chatámího vzhľadom na jeho politiku zbližovania so Západom po rokoch izolácie. (TASR, ČTK)