Novým riaditeľom českej kontrarozviedky, Bezpečnostnej informačnej služby (BIS), sa včera s platnosťou od 1. júla stal Jiří Růžek, bývalý riaditeľ inej českej tajnej služby - Vojenského obranného spravodajstva. O menovaní J. Růžka včera rozhodla česká vláda. Kabinet zároveň poďakoval za prácu Jaroslavovi Jírovi, ktorý tajnú službu dočasne riadil od februára. Podľa ministra bez kresla Jaroslava Baštu (ČSSD), ktorý v Zemanovej vláde zodpovedá za koordináciu činnosti štyroch českých spravodajských služieb, je Růžek "človekom, ktorý sa nebojí". Nový riaditeľ BIS prichádza do najdôležitejšej českej tajnej služby po Vladimírovi Vulterinovi, ktorého Zemanova vláda odvolala koncom januára.
AMERICKÁ STÍHAČKA SA ZRÚTILA NAD IRAKOM
Americké bojové lietadlo typu F-14A sa v utorok zrútilo nad územím Perzského zálivu. O nehode včera informovalo veliteľstvo amerických ozbrojených síl v Bahrajne. Dvojčlenná posádka sa zachránila krátko pred nešťastím katapultáciou. Lietadlo sa zrútilo počas rutinného letu nad územím južného Iraku a o príčinách nehody nie je zatiaľ nič známe. Lietadlá Spojených štátov amerických štartujú zo svojich základní v Bahrajne na kontrolné lety nad bezletovou zónou na juhu Iraku.
THABO MBEKI PREZIDENTOM JAR
Do úradu prezidenta Juhoafrickej republiky včera v hlavnom meste Pretórii slávnostne uviedli 56-ročného Thaba Mbekiho. Pri tejto príležitosti sa v juhoafrickej metropole zišlo 30 hláv štátov a mnoho ďalších predstaviteľov zo 100 krajín sveta. Predseda Afrického národného kongresu (ANC) tak vo funkcii vystriedal Nelsona Mandelu, ktorý odchádza do dôchodku po piatich rokoch v prezidentskom kresle. "V istom ohľade som si splnil povinnosť voči svojej krajine a svojmu ľudu," povedal reportérom 81-ročný odstupujúci prezident, ktorý strávil 27 rokov vo väzení za opozíciu voči menšinovej bielej vláde. Mbeki, ktorý je po Mandelovi druhým černošským a druhým demokraticky zvoleným prezidentom v histórii JAR, sa zaviazal, že urýchli zlepšenie životných podmienok pre milióny chudobných černochov, ktorým vládnuca biela menšina 300 rokov upierala základné ľudské práva.
SMOG NAD OCEÁNOM
Nad Indickým oceánom sa vytvoril obrovský oblak smogu s plochou vo veľkosti USA. K tomuto zisteniu dospeli autori rozsiahlej medzinárodnej štúdie, na ktorej sa podieľali vedci z Európy, Indie a USA. Monzúnové vetry odviali splodiny vyprodukované priemyslom a domácnosťami (aerosoly) z Indie a juhovýchodnej Ázie nad more, kde na prekvapenie vedcov zhustli a vytvorili smogovú clonu. "Vyzerá to tak, ako keby bol celý indický subkontinent obklopený haldou znečisťujúcich látok," povedal americký klimatológ V. Ramanathan, ktorý štúdiu viedol spolu s nositeľom Nobelovej ceny Paulom Crutzenom z Ústavu Maxa Plancka v Mainzi. Znečistená oblasť má rozlohu 10,3 milióna štvorcových kilometrov a zahŕňa Arabské more, Bengálsky záliv a časť severného Indického oceána. Podľa prvých výsledkov šesťtýždňového pozorovania pôsobí smogová clona tak otepľujúco, ako aj ochladzujúco. Vedci budú teraz vyhodnocovať vplyv smogu na klimatické procesy a na život v mori. Každá zmena intenzity slnečného žiarenia totiž vplýva na rastliny, ktoré sú odkázané na fotosyntézu. (TASR)