PEŇAŽNÝ TRH: Stabilné úrokové sadzby boli charakteristické pre včerajšie pokojné obchodovanie na medzibankovom peňažnom trhu. Jednodňové korunové depozitá (overnighty) banky kótovali na úrovni okolo 15,8/16,8 % p.a. a na úrovni o 0,1 percentuálneho bodu vyššie boli realizované obchody s týždňovými fondmi. Prakticky celá výnosová krivka na strane nákup (bid) sa pohybuje okolo úrovne 16 % p.a. "Na trhu sme zaznamenali aj záujem zo strany londýnskych bánk, ktoré včera ukladali korunové depozitá. V posledných týždňoch je jasne cítiť zmenu zo strany zahraničných bánk, ktorých telefonáty sú teraz častejšie ako v minulosti," povedal denníku SME Rastislav Živor z dílingu ING Barings. Zásluhu na tom má podľa neho lepšia čitateľnosť ekonomiky SR a jej vývoja. Podľa neho je reálne predpokladať, že súčasná úroveň úrokových sadzieb by mohla byť reálne udržateľná, čím potvrdil aj včerajšie vyhlásenie prvého muža Národnej banky Slovenska (NBS) Vladimíra Masára o tom, že "prostredníctvom riadenia úrovne prebytočných rezerv bankového sektora pôsobí centrálna banka proti ich nadmernej volatilite s cieľom udržiavať ich na súčasnej úrovni". Priestor pre akúkoľvek korekciu smerom nadol je centrálna banka ochotná využiť najskôr v závere tohto roka, kedy sa preukáže efektívnosť prijatých ekonomických opatrení vlády.
Podstav v bankovom sektore pretrval aj včera, kedy banky plnili povinné minimálne rezervy na kumulatívnej báze na 97,50 %. Na svojich účtoch v centrálnej banke deponovali spolu 37,473 mld Sk. NBS opätovne zasahovala do diania na peňažnom trhu, keď prostredníctvom 14-dňového repotendra refinancovala bankový sektor dvomi miliardami korún pri priemernom výnose 13,32 % p.a. (min. 12,95, max. 14,53 % p.a.). Celkový dopyt bánk v repotendri dosiahol 3,075 mld Sk.
DEVÍZOVÝ TRH: Slovenská koruna včera oslabila o približne 20 halierov na jedno euro, keď z otváracej úrovne 45,200/45,300 SKK/EUR (cena nákup/predaj) postupne oslabila až na záverečných 45,40/45,60 korún za euro. Za oslabením slovenskej meny stáli podľa Branislava Matušeka z dílingu ING Barings nákupy devíz zo strany najskôr českých a následne aj slovenských bánk. K poslednej korekcii kurzu koruny, s ktorou vyjadrili včera svoju spokojnosť zástupcovia NBS, B. Matušek pripomenul, že pohyb kurzu je dôsledok prílevu krátkodobého špekulatívneho kapitálu. "Tento kapitál nie je v slovenskej ekonomike natrvalo a odíde hneď po realizovaní ziskov zahraničnými bankami. Dlhodobo silná koruna musí byť podporená prílevom dlhodobého kapitálu," zdôraznil. MICHAL NALEVANKO