o veľtrhového centra Amsterdamu. Otvorenie veľtrhu sa konalo za účasti holandskej královnej Beatrix, ktorá je veľkou milovníčkou umenia. Tento rok sa stal rekordným nielen v počte návštevníkov (dvadsaťsedemtisíc), ale i po komerčnej stránke, keď sa počas piatich dní predali umelecké diela v hodnote 10 miliónov guldenov.
Koncepcia tohtoročného KunstRAI bola zameraná najmä na prezentáciu domáceho holandského umenia. Viac ako 160 galérií predstavilo vlastných umelcov a výtvarníkov od počiatku dvadsiateho storočia až po súčasné moderné a postmoderné umenie. Okrem maľby a sochy sa veľtrh snažil prezentovať galérie špecializujúce sa na sklo, keramiku, šperk i dizajn, ktoré boli logicky umiestnené vedľa seba. Okrem toho sa na veľtrhu predstavili mladí umelci na výstave pod názvom Uitgelicht III, ktorú zorganizovala nadácia na podporu mladých umelcov, umiestnenej v centrálnom pavilóne veľtrhu.
Posledné tri roky sa na KunstRAI vrátila i prezentácia súčasného umenia pod názvom Art in Amsterdam. Medzi galériami, ktoré tu predstavili výtvarníkov zo svojho okruhu, mali najväčší úspech Gallery Delta a Torch gallery. Hlavnú cenu Art in Amsterdam za prezentované umenie a inštaláciu získala Gallery 20 x 2 z Arnheimu, ktorá sa zameriava na súčasné africké, karibské, juhoamerické a iránske umenie.
Po druhýkrát bola udelená i West Art of Now Award, cena hlavného sponzora veľtrhu, kde rozhodovala porota zložená zo zastupiteľov riaditeľov troch významných holandských umeleckých akadémií Den Hartog z Gerrit Rietveld Akadémie, Leijdekkers z Akadémie Minerva, van de Vijver z Akadémie St. Joost. Porota nominovala desať umelcov z veľkého množstva participovaných galérií, ktorí potom mali možnosť vystaviť vlastné práce v spoločnom pavilóne West Art of Now Pavilion.
Celkový výber galérií pre tohtoročný KunstRAI bol v rukách Advisory Committee, pozostávajúcej z predstaviteľov holandských galérií, skupiny organizujúcej Art in Amsterdam a množstva nezávislých expertov, garantujúcich prirodzený výber najväčšej kvality pre veľtrh. Komisia pozvala aj Galériu Nova z Bratislavy. Tá sa v tomto roku zúčastnila na KunstRAI už po šiestykrát za sebou a s úspechom prezentovala diela viacerých slovenských umelcov. Koncepcia slovenského pavilónu bola postavená hlavne na objektoch zo skla Miloša Balgavého v komunikácii s obrazmi s témou abstraktnej krajiny Ivana Pavleho (obaja umelci boli prítomní aj na otvorení). Ďalšími umelcami, ktorých diela boli vystavené, boli sochári Jozef Jankovič a Jozef Hobor a maliar Marián Oravec. Počas otvorenia veľtrhu privítal riaditeľ Galérie Nova Miroslav Zeman v stánku galérie aj ministra spravodlivosti SR Jána Čarnogurského a slovenského veľvyslanca v Holandsku Ľubomíra Kopaja.
Galéria Nova je jednou z mála galérií na Slovensku, ktorá v posledných rokoch predstavuje slovenských umelcov v zahraničí. Veľkým prínosom pre ňu bola aj tohtoročná spolupráca s najvýznamnejšou holandskou galériou špecializujúcou sa na sklo - Galériou Roba van den Doela z Haagu.
KATARÍNA BEŇOVÁ
(Autorka je študentkou
dejín umenia FF UK)
Ivan Pavle: Geos-E.