akcií. Najskôr sú na rade ekonomickí odborníci. Títo nepretržite skúmajú všetky hospodárske ukazovatele, ktoré im umožňujú výhľad do blízkej či menej blízkej budúcnosti. Prostredníctvom dôkladnej analýzy zisťujú, či a akým smerom sa budú meniť základné ekonomické indikátory, dôležité pre obchodovanie na parkete. V makroekonomickej oblasti je to najmä možný vývoj úrovne úrokovej miery; na mikroekonomickom poli predovšetkým výhľad do budúceho vývinu zisku príslušných akciových spoločností. Experti potom artikulujú svoje náhľady v odbornej tlači, v rozhlase a televízii, Internete. Potom sa začnú ozývať príslušní zodpovední činitelia: predstavitelia ústredných bánk a šéfovia podnikov. Následne príde príslušné opatrenie (alebo odôvodnenie, prečo a ako sa situácia zmenila). To už je však pozornosť burzových augurov obrátená inde: na budúci vývoj na finančných trhoch a celý proces sa začína odznova.
Konkrétny príklad: Pred niekoľkými týždňami dospeli finanční experti k definitívnemu záveru, že americká ústredná banka zdvihne úrokovú mieru. Začali preto s presunmi peňažných aktív: mnohé účastiny predali a kupovali štátne obligácie. Výsledkom tohto procesu bol pokles hodnoty akcií a nárast kurzov obligácií, najmä trhového ocenenia amerických štátnych dlhopisov s 30-ročnou výpovednou lehotou. Dow Jones Industrial Average (index 30 najväčších amerických priemyselných gigantov) sa tento týždeň sprvoti pohyboval okolo úrovne
10 600 bodov. Pri pohľade na májový historický rekord vyše 11 000 bodov ide teda o pokles o čosi vyše 4 %. Vo štvrtok sa zvýšil na 10 840 bodov, to už však burziáni zabudli na zdvihnutie úrokovej miery v najbližšej budúcnosti; pevne rátajú s tým, že ústredná banka nesiahne na ďalšie úrokové kroky (utvrdil ich v tom svojím štvrtkovým vystúpením pred príslušným kongresovým výborom šéf ústrednej banky Alan Greenspan); a aj ničnerobenie centrálnej banky je pozitívnou správou, ktorú treba náležite oceniť kúpou vybraných účastín... Úroková úroveň 30-ročných amerických štátnych obligácií preskočila v minulých dňoch magickú 6 % hranicu, keď ešte koncom apríla sa pohybovala okolo 5,7 %.
Slovenské akcie na nemeckej burze zaznamenali podľa údajov v odbornom týždenníku Boerse Online nejednotný týždeň. Nafta Gbely klesla k 15. júnu oproti 8. júnu o 17,86 % (!) na 11,50 EUR. Slovakofarma sa zvýšila o 0,21 % na 47,10 EUR, Slovnaft o 4,52 na 16,20 EUR a Váhostav Žilina o 1,25 % na 8,10 EUR. VSŽ Košice klesli o 3,33 % na 2,90 EUR. Istým pozitívnym znakom pritom je, že po dlhom čase sa ani jedna slovenská účastina nenachádza na ročnom minime; na druhej strane je každá slovenská akcia však súčasne na hony vzdialená od svojho ročného maxima. Nie je veru ľahké vyšplhať sa z "Mečiarovho burzového prepadliska"!
JÁN ŠALGOVIČ, Mníchov