BRATISLAVA (SME - gk) - Sociálny dopad ázijskej ekonomickej krízy aj napriek tomu, že nedosiahol pôvodne očakávanú úroveň, sa môže prehlbovať, vyplýva zo štúdie Ázijskej rozvojovej banky (ADB). Ako sa píše vo včerajšom vydaní Financial Times, najviac kríza zasiahla mestskú chudobu, mladých ľudí, stavbárov a ženy. Pôvodné predpovede dopadov krízy boli veľmi pochmúrne a tvrdili, že všetky skupiny obyvateľov postihnutých krajín výrazne pocítia hospodársku recesiu na vlastnej koži.
Predstavitelia Ázijskej rozvojovej banky vyjadrili obavu, že skončenie krízy neznamená zlepšenie životnej úrovne najviac postihnutých skupín. Skôr naopak, tieto skupiny ešte dlho po tom, ako sa ekonomika krajín stabilizuje, budú pociťovať problémy posledných dvoch rokov.
Prieskum, ktorý vykonala ADB v piatich krízou postihnutých krajinách, zistil, že hlavným výsledkom krízy bol rast nezamestnanosti, pokles príjmov, rast cien, pokles spotreby potravín, sťažená dostupnosť na úvery a horšia zdravotná starostlivosť. V Thajsku padli príjmy a životná úroveň na hladinu z roka 1996, kým pôvodné očakávania boli oveľa pesimistickejšie. Indonézska ekonomika, ktorá bola postihnutá najviac, zaznamenala aj najväčšie prehĺbenie sociálnych problémov. Počet chudobných narástol na približne 14 až 20 percent, kým v 1996 to bolo 11 percent. Prvé predpoklady očakávali, že až 40 percent obyvateľov sa dostane pod hranicu chudoby. V Kórei kríza priniesla skoro trojnásobný nárast nezamestnanosti na 6,8 percenta v minulom roku a pokles reálnych príjmov domácností o 20 percent. Na Filipínach sa počet chudobných zo 40 percent prehĺbil na 43 percent a príjmy obyvateľov poklesli oproti roku 1996 o 12 percent. Dopad ázijskej ekonomickej krízy na Malajziu bol len pomerne málo výrazný.