Vcelku pokojné obchodovanie počas včerajšieho dňa sa skončilo po tom, ako bolo zverejnené vyhlásenie prezidenta Európskej komisie Romana Prodiho týkajúce sa členstva Talianska v eurozóne. Podľa jeho vyjadrení stráca z dlhodobej perspektívy Taliansko svoje miesto v klube krajín tvoriacich samostatnú menu, a to predovšetkým v tom prípade, ak náklady na zotrvanie v nej presiahnu náklady ostatných členských krajín. Ako sa ďalej Prodi vo svojom vyhlásení zmienil, v súčasnom období stráca Taliansko svoju konkurencieschopnosť na trhoch, čo by pre túto krajinu mohlo mať tragické následky. Jeho vyhlásenia do značnej miery kopírovali vyjadrenia člena bankovej rady Európskej centrálnej banky Tommasa Padou-Schioppa. Ten vo svojom interview pre jeden z popredných talianskych denníkov uviedol, že v Taliansku je skoro dvojnásobná inflácia v porovnaní s priemerom eurozóny.
Euro po zverejnení týchto vyhlásení okamžite začalo s oslabovaním, a to až k hodnote 1,0310 USD/1 EUR, ktorú však zatiaľ neprekonalo. Bol to ďalší z viac ako 100-bodových poklesov a euro tak opätovne potvrdilo svoju schopnosť rýchlo oslabovať. Neskôr boli zverejnené Prodiho vyhlásenia, v ktorých sa snažil zmierniť dopad svojich ranných komentárov, avšak pochybnosti o ďalšom bezproblémovom vývoji vnútri eurozóny trh do značnej miery poznačili.
Prodiho vyhlásenia okamžite vyvolali vlnu reakcií, keď sa k vývoju vyjadrili poprední predstavitelia ostatných finančných inštitúcií. Podľa súčasného prezidenta nemeckej Bundesbanky Hansa Tietmeyera má euro seriózny potenciál posilniť voči ostatným menám. Budúci zástupca Tietmeyera vo funkcii prezidenta Ernst Welteke uviedol, že Európska centrálna banka tak ako iné centrálne banky má záujem o silnú externú hodnotu svojej meny. Zároveň predikoval, že výmenný kurz eura sa stabilizuje a zároveň úrokový defirenciál medzi eurom a americkým dolárom v budúcom období poklesne.
Japonský jen počas včerajšieho obchodného dňa pokračoval v oslabovaní, a to predovšetkým po tom, ako japonská centrálna banka opätovne pristúpila na intervenciu na finančnom trhu v prospech výmenného kurzu japonského jenu. Dolár posilnil k hodnote 122,30 JPY/1 USD, čo bolo približne trojtýždňové minimum japonského jenu. Intervencia bola opätovne prevedená cez kros EUR/JPY, a to opätovne prostredníctvom Európskej centrálnej banky. Euru sa však celkovo nepodarilo prekonať hranicu 127,50 JPY/1 EUR a neskôr počas dňa sa euro vrátilo opätovne k hodnote 126,30 JPY/1 EUR. Eisuke Sakakibara počas dňa uviedol, že Japonsko je pripravené intervenovať a akceptovať slabší jen, ak to bude v záujme japonskej ekonomiky.
Libra voči americkému doláru oslabila na hodnotu 1,5840 USD/1 GBP, avšak neskôr sa vrátila späť k úrovni 1,5880 USD/1 GBP. Voči euru libra posilnila na hodnotu 0,6500 GBP/1 EUR, kým počas rána bola ešte obchodovaná okolo 0,6525 GBP/1 EUR. BRANISLAV MATUŠEK
(Autor je dílerom ING Barings)