Schopnosť plávať získali slony, v súčasnosti najväčšie suchozemské cicavce, pravdepodobne od predkov žijúcich vo vode. Ako píše nemecký časopis Spektrum der Wissenschaft, túto hypotézu podporujú najnovšie výskumy sloních embryí. Perinatológ Roger Short a zoologička Marilyn Renfreeová z univerzity v Melbourne v periodiku Proceedings of the National Academy of Sciences píšu o svojich indíciách, podľa ktorých najbližším príbuzným slonov je sirén úhorovitý. Toto zviera žije väčšinou v plytkých pobrežných vodách alebo riekach. Aj fosílne zvyšky sirén sa našli v oblastiach, ktoré vtedy ležali v blízkosti pobrežia. V obličkách plodov objavili kanáliky, aké majú ryby a žaby. Tieto kanáliky má v embryonálnej fáze krátky čas len niekoľko ďalších druhov cicavcov. Slony ich však mali zachované aj po dvoch mesiacoch vývoja.
ELEKTRIKÁR ALERGICKÝ NA ELEKTRINU
U elektrikára Johna Deeleyho z anglického mesta Redditch sa počas dlhých rokov vo výkone povolania vyvinula zvláštna alergia na elektrinu. Štyridsaťsedemročný otec dvoch detí nielenže musel zanechať svoju prácu, ale bol nútený podniknúť aj mimoriadne opatrenia na ochranu svojho zdravia. Pozeranie televízie či práca s počítačom sú preňho tabu. Nemôže sa dokonca ani zdržovať v blízkosti elektrických svetelných zdrojov. Napriek prísnemu dodržiavaniu všetkých lekárových pokynov bolesti hlavy a nevoľnosť, ktorými sa nezvyčajná alergia prejavovala, stále neutíchali. Nakoniec zistil, že zdrojom problémov je susedov televízor, ktorý vysiela svoje zhubné žiarenie rovno na jeho izbu. Aby sa pred nežiaducimi účinkami tejto technickej vymoženosti ochránil, potiahol si celý dom plechovou fóliou.
CHRÁMY ANGKORU VYKRÁDAJÚ LUPIČI
V Kambodži sa za posledné týždne rozmohlo vykrádanie chrámov Angkoru - najpútavejšej turistickej atrakcie tejto juhoázijskej krajiny. Lupiči odnášajú 800-ročné sošky a zoškrabávajú prepracované kamenné basreliéfy, ktoré sa snažia prepašovať do susedného Thajska. Podľa kambodžských predstaviteľov turizmu boli vykradnuté štyri chrámy v blízkosti presláveného Angkor Watu - najväčšej náboženskej stavby na svete. Štyri kamenné stavby - Ta Prohm, Banteay Thom, Banteay Kdei a Kroal Kor - boli vybudované v období angkorského cisárstva, ktoré medzi 9. a 13. storočím spravovalo Kambodžu a časti terajšieho Laosu.
WILLIAM MÁ AUTO, ALE NIE VODIČÁK
Prítomnosť celej kráľovskej rodiny na nedeľňajšom bankete po svadbe najmladšieho syna britskej panovníčky Alžbety II. - princa Edwarda so Sophie Rhys-Jonesovou využil princ William na oslavu svojich 17. narodenín. Od otca Charlesa dostal do daru „ideálny darček pre teenagera“ - prvé auto, a to i napriek tomu, že ešte nevlastní vodičský preukaz. Značka auta je oficiálne držaná v tajnosti, no podľa BBC William pravdepodobne dostane otcov starý modrý „šporťák“ MG, na ktorom Charles jazdil ešte ako študent. Auto má síce už 30 rokov a najazdených 75 000 míľ, no študenti z manchesterskej fakulty umenia a technológie ho štyri mesiace opravovali. Mladý princ jazdí na motorke a šoférovať auto sa učil na území kráľovských majetkov, dokonca požiadal o provizórny vodičský preukaz, ktorý ho oprávňuje jazdiť pod dozorom i na cestách. Oficiálne oslávil William svoje narodeniny včera, už druhýkrát bez matky, princeznej Diany, ktorá tragicky zahynula pri dopravnej nehode v auguste 1997. (TASR)