PRAHA (ČTK) - Kľúč k obnoveniu výkonnosti domácej ekonomiky leží na ponukovej strane, zhodli sa na včerajšom Žofínskom fóre námestník podpredsedu vlády Jan Mládek a člen bankovej rady Českej národnej banky Zdeněk Tůma. Predseda parlamentu Václav Klaus naopak ako prioritné vidí uvoľnenie stále reštriktívnej menovej politiky ČNB. "V súčasnej situácii sa nemožno spoliehať na štandardné nástroje obnovenia rastu. Fiškálna politika nestačí," uviedol Klaus a obvinil centrálnu banku z pokračujúceho sprísňovania svojej politiky.
Iný názor má Tůma. "Politiky, ktoré ovládajú stranu ponuky, teda fiškálna a menová, už nemôžu urobiť veľa," povedal. Ďalšia fiškálna expanzia by podľa neho znamenala prehĺbenie vonkajšej nerovnováhy. Menová politika sa už súčasnej situácii prispôsobila, a ďalšie bude závisieť okrem iného od vývoja kurzu koruny. Podľa Mládka je predovšetkým nutná väčšia podpora priamych zahraničných investícií. "Cieľom však nie sú len zahraničné investície, ale aj investície modernizačné," zdôraznil. Podpory by sa preto mali vzťahovať i na investície domáce.
Na podporu rastu hrubého domáceho produktu Mládek ďalej požaduje podporu malého a stredného podnikania, prijatie zákona o konkurze a vyrovnaní a v poslednom rade i uvoľnenie menovej politiky. Obvinil pritom centrálnu banku, že skončila so svojou politikou v slepej uličke. "Ďalšie zníženie úrokových sadzieb nesie so sebou riziko špekulatívneho útoku na korunu, na druhej strane udržovanie stabilného kurzu znamená riziko zamrznutých úverov," povedal. Jeden z problémov spočíva podľa neho tiež v nedostatku kapitálu českých podnikov a v ich závislosti od bankových úverov. Cesta von však cez úvery nevedie. Riešením je napríklad vstup zahraničného či rizikového kapitálu, uzatvoril Mládek.