y.“ Trasparentnosť nie je cudzie slovo pre nikoho, kto mu rozumieť chce.
Kalné vody vyhovujú vraj žralokom. V slovenských podmienkach sa prostredie natoľko znepriehľadnilo, že sa za žraloka mohol vydávať aj potmehúd, ktorý sotva zvládol plávanie. Podľa prieskumu verejnej mienky sa korupcia nezmenšila, ba naopak: mnoho ľudí si myslí, že ani pomečiarovská vláda nemá záujem veci zásadne a inak ako slovami meniť. Prieskumy na jednej strane varujú, na druhej strane vyjadrujú skutočnosť, že očakávania rýchlosti zvratu boli väčšie ako skutočnosť.
Príbehy okolo licencie pre operátora mobilnej siete GSM 1800, či nápravy klientelistickej privatizácie napríklad v Nafte Gbely sú natoľko nepresvedčivé, že prinajmenšom vyvolávajú rozpaky. Právnici používajú formulku o tom, že kde niet žalobcu, niet ani sudcu. Staré rímske pravidlo sa často zneužíva ako alibi, rovnako ako tvrdenie, že prípady sú natoľko komplikované, že ich nemožno podať jednoducho. Všetky kauzy však majú svoju podstatu a zvyčajne je prostá, ibaže jej vyslovenie vyžaduje odvahu a zodpovednosť.
Slovensko nemá vo svete dobrú povesť, na neoficiálnej úrovni sa otvorene hovorí o úplatnosti úradníkov a politikov. Dobré meno nemá republika v tomto zmysle ani medzi vlastnými občanmi, ktorí až príliš často volia radšej drahé obchádzky s istotou šťastného konca ako neistejšie priame cesty. V rozhovoroch je veľmi frekventovaná otázka známostí… ľudia ich hľadajú na colnici, na polícii, na súde, na úradoch, v školách. V krajine, kde každý každého pozná, tak vzniká paralelná štruktúra, kde vládnu švagrovia, bratranci, netere a ich priatelia, strýkovia a kmotri.
Jeden z názorov hovorí, že všetko je vec peňazí. Keď úradníka dobre zaplatíte, nebude brať úplatky za uprednostňovanie, či poskytovanie výhod. Ako dobre má byť zaplatený bezcharakterný úradník, aby nepodľahol sume, ktorá presahuje desiatky násobkov jeho príjmu?
Transparentnosť je o hodnotách, ktoré spoločnosť vyznáva. Nemožno očakávať zmeny, kým bude tolerancia korupcie limitovaná najmä závisťou. Klíma sa nezlepší, ak sa pravidlom boja s korupciu stane zásada, že do desaťtisíc doprajeme, nad milión závidíme.
Na seminári o korupcii, ktorý minulý týždeň organizovali v Bratislave Centrum pre hospodársky rozvoj a Svetová banka, zazneli aj slová o úlohe štátu. Veľa ráz sa hovorilo o zodpovednosti štátu za vytváranie podmienok pre rovnosť súťaže a férovosť v podnikaní. O niečo menej sa spomínalo, že rovnako veľká je úloha štátu pri zabezpečovaní vymáhateľnosti práva. Dobrých, alebo aspoň prijateľných zákonov je na Slovensku dosť. Oveľa menej je tých, čo sa naozaj, teda do dôsledkov a rýchlo, aj uplatňujú.
EDUARD ŽITŇANSKÝ
(Autor je reportérom týždenníka TREND a biznismagazínu DUEL)