Ľudové umenie pohltilo aj maďarský Montmartre, mestečko Szentendre neďaleko Budapešti

Ešte pred niekoľkými rokmi bolo mestečko Szentendre, nachádzajúce sa asi 30 kilometrov od Budapešti a dostupné budapeštianskou železnicou HÉV, akýmsi maďarským Montmartrom, miestom, kde si umelci s obľubou prenajímali ateliéry a otvárali galérie. Mestečko

pripomína architektúrou Zlatú uličku v Prahe. V 14. storočí ho založili srbskí utečenci unikajúci pred Turkami a v 17. storočí sa k nim pridali Albánci a Gréci. Mestečko získalo od uhorských kráľov privilégiá a daňové úľavy, čo umožnilo živý rozmach remesiel a prispelo k vzniku tejto architektonicky jedinečnej oázy. I keď mnohé z galérií a múzeí tu stále ponúkajú svoje zbierky umenia, v posledných rokoch obchodníci zistili, že lepšie ako napríklad abstraktné obrazy sa predávajú výšivky s kalocsajskými motívmi, v čipke vyšívané pestrofarebné vzory s dominantnou červenou. Szentendre sa tak stalo zlatou baňou pre obchodníkov s keramikou, koženými výrobkami a výšivkami s typicky maďarskými motívmi. Z umeleckej kolóny turisti postupne vytlačili umelcov a galérie nahradili reštaurácie a obchody so suvenírmi a módou. Príklad Szentendre veľmi vhodne ilustruje široký záujem o ľudové umenie - nielen ako časť kultúrneho bohatstva, ale ako súčať imidžu, ktorý zahraničiu prezentuje súčasný turistický priemysel. Trhy sa rozrastajú vo všetkých turistami vyhľadávaných centrách, no rovnaký boom zažíva aj ľudová hudba a word music, ktorá znie trochu inak ako aj na Slovensku známa cigánska cimbalová muzika, vláčna hudba so sólovým spevom. Zvlášť pekné sýte znenie má folklór maďarských menšín z balkánskych krajín s nádychom orientálnej tureckej melodiky, ktorý často znie na letných festivaloch hudby.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

KLAUDIA LÁSZLÓOVÁ

SERVISMAĎARSKÁ REPUBLIKA

Medzi našimi krajinami platí bezvízový styk na 90 dní na turistické účely. Prihlasovacia povinnosť vzniká až po uplynutí 30 dní nepretržitého ubytovania v súkromí. Do krajiny možno doviezť a z krajiny vyviezť bez povolenia najviac 300-tisíc forintov, nie však v bankovkách päťtisícovej hodnoty. Valuty možno doviezť do hodnoty 50-tisíc forintov (teda asi 500 mariek alebo 300 dolárov). Sumu prevyšujúcu tieto hodnoty možno prevážať cez hranice len za predpokladu, že ich na colnici prihlási osoba, ktorá ich preváža. Písomné vyhlásenie je bezplatné. Porušenie týchto predpisov sa pokutuje zhabaním finančných prostriedkov, prípadne ďalším konaním štátnych orgánov. V každom prípade sa odporúča uschovať si doklady z banky, zmenárne o výbere z účtu či výmene valút, ak cestujete s väčšou sumou peňazí. Výška dovozu a vývozu konvertibilnej meny sa inak neobmedzuje. Bankové a úverové karty možno cez hranice voľne prepravovať. Na liečebné náklady treba uzavrieť zdravotné poistenie. Ceny za zdravotnícke služby sú oveľa vyššie ako na Slovensku. V prípade prvej pomoci sa lekárska starostlivosť poskytuje zadarmo.

SkryťVypnúť reklamu

PENIAZE: V momentálnom kurze sa koruna rovná približne 5,5 forinta (240 HUF : 1 USD). Výmena valút na forinty sa povoľuje len na oficiálnych, na to určených miestach (cestovné kancelárie, banky, hotely, zmenárne).

CENY: Služby sú svojím rozsahom na podobnej úrovni ako u nás, sú však drahšie. Ceny potravín stále stúpajú, najmä mäsa a mäsových výrobkov. Ceny ubytovania v hoteloch sú tiež pomerne vysoké, osobitne v Budapešti. Napríklad za jednoposteľovú izbu sa tu účtuje od 110 (2640 Sk) do 150 mariek (3600 Sk), za dvojposteľovú od 200 (4800 Sk) do 400 mariek (9600 Sk). Práve z cenových dôvodov sú výhodnejšie rôzne penzióny, ktorých je dostatok a nie je problém na ne natrafiť. Ubytovanie v jednoduchých ubytovniach, prípadne študentských zariadeniach vyjde na 15 mariek a viac (od 360 Sk). Lákadlom Budapešti na turistiku spojenú s nákupom sa stali novovybudované obchodné centrá Pólus Center - v XV. obvode Budapešti (najväčšie nákupné stredisko strednej Európy), Duna Plaza - v XIII. obvode a Europark - v XIX. obvode.

SkryťVypnúť reklamu

DOPRAVA: Povolená rýchlosť - v obci 50, na diaľnici 120 km/h. Za niektoré úseky sa platí, napríklad na diaľnici M 1 a M 5, kde sa poplatky vyberajú za každé použitie diaľnice v cene asi 900 forintov (okolo 153 Sk). Pokuty za dopravné priestupky sú vysoké, pohybujú sa od 5000 (takmer 1000 Sk) do 50 000 forintov (takmer 10 000 Sk). V Budapešti odporúčame cestovať mestskou dopravou, lebo sa sprísnilo jednak posudzovanie parkovania mimo povolených parkovacích priestorov, jednak parkovanie dlhšie, ako je určené. Polícia často využíva nasadzovanie "papúč" na autá. Sňatie tejto obruče stojí okolo 5000 forintov (do 1000 Sk) a odťahová služba 10 000 forintov (do 2000 Sk). Ceny benzínu sa podľa druhu pohybujú v rozpätí od 100 (asi 18 Sk) do 125 forintov (asi 23 Sk), pri 98-oktánovom benzíne 123 forintov (asi 22 Sk).

SkryťVypnúť reklamu

ZASTUPITEĽSKÝ ÚRAD: Stefánia út. 22-24, H-1143 Budapest XIV. Tel.: 00361/251 1660, 00361/251 1860, 00361/251 2568, fax: 00361/251 1460.

PO CESTÁCH-NECESTÁCH* Budapeštianske metro má jednu špecialitu, ktorú nenájdete asi v žiadnom inom veľkomeste Európy. Ak tam prestupujete na viacerých trasách, zakaždým musíte mať nový cestovný lístok. Nemôžete cestovať s prestupovaním len na jeden. Revízori chodia v budapeštianskom metre pomerne často a ako sa mi zdá z vlastného pozorovania, s obľubou sa zameriavajú predovšetkým na cudzincov. Akoby to mali dopredu vyrátané, že zahraniční návštevníci väčšinou nie sú informovaní, že musia mať pri prestupe nový lístok. Chudáci, potom darmo revízorovi vysvetľujú, že v iných veľkomestách taká prax nie je, a preto s tým nepočítali. Na revízora to neplatí. Pokuta ich veru neminie. Maďarskí revízori sú rovnako prísni ako miestni policajti pri posudzovaní nesprávneho parkovania.

SkryťVypnúť reklamu

K. T., Bratislava

* *

Milí čitatelia, v tejto rubrike chceme dať priestor vašim postrehom z dovolenkových ciest, radám pre iných cestovateľov, ako aj rôznym turistickým odkazom. Ak sa rozhodnete podeliť sa o ne, označte obálku heslom CESTY. Vzhľadom na obmedzený priestor dáme prednosť kratším príspevkom. Účelom tejto rubriky nie je uverejňovať kritiku na cestovné kancelárie.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  5. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  6. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  7. Probiotiká nie sú len na trávenie
  8. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 426
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 055
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 695
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 3 535
  5. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 3 053
  6. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 1 752
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 701
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 595
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu