Nebol len vynikajúcim spisovateľom. Miloval krásne ženy a vybrané nápoje. Nositeľ Nobelovej ceny Ernest Hemingway, od ktorého narodenia uplynie 21. júla sto rokov. A mestá, hotely, letoviská, ktoré sa preslávili tým, že v nich Hemingway býval a niekedy ich aj zvečnil vo svojich knihách, spisovateľovo výročie využívajú, aby sa pripomenuli verejnosti. Hemingway was here - to je heslo, ktoré ovláda Pamplonu i Havanu, Montafon a Toronto a, samozrejme, i kraj pod najvyššou africkou horou Kilimandžáro.
V kanadskom Toronte začal Ernest Hemingway svoju kariéru - ako 21-ročný reportér denníka Toronto Star. V meste s 2,4 milióna obyvateľov, ktorí hovoria 80 jazykmi. Tam spoznal Hemingway svet v kocke. Ale už o niekoľko rokov neskôr, v roku 1924, sa objavuje v Montafone v rakúskej spolkovej krajine Vorarlberg. Najstarší obyvatelia neveľkého turistického centra si naňho iste spomínajú. Svojou bradou vraj pripomínal Krista - ten však nevypil za celý svoj život celkom určite toľko čerešňovice ako Ernest Hemingway. A v hoteli Posthotel Rossel spoznal svoju druhú ženu.
Na konci dvadsiatych rokov Hemingway prišiel prvý raz - ale nie naposledy - do španielskej Tamplony. Náruživý milovník býčích zápasov sa tam cítil doslova ako doma. Dodnes prichádza do havanskej krčmy La Tereza 102-ročný Gregorio Fuentes, ktorý bol kapitánom jeho lode Pilar. Tu popíjal "Ernesto el Americano" svoj obľúbený nápoj papa doble, a tu sa tiež odohralo to, čo Hemingway opísal v svojej nesmrteľnej knihe Starec a more. V prístave Cojimar potom jeho novelu sfilmovali. Spisovateľ, ktorý ukončil svoj život v roku 1961 samovraždou, patrí dodnes k nim - rybárom. "Je stále jedným z nás," hovoria. Ale "jedným z nich" je Hemingway tiež pre obyvateľov ostrova Torcello v blízkosti Benátok. Keď naň prišiel po prvýkrát, mal päťdesiat rokov. A tu sa - po štvrtý raz ženatý - zamiloval do 19-ročnej Adriany, ktorá v ňom videla viac než milenca - otcovského priateľa.
Konečne potom Paríž. V slávnom hoteli Ritz majú dodnes Hemingwayov bar. Ten 25. augusta 1944, keď spojenci a de Gaullove vojská oslobodzovali Paríž, Hemingway obsadil a vyhnal z neho, ozbrojený samopalom, skupinu nemeckých dôstojníkov. Práve v hoteli Ritz sa slávny spisovateľ cítil hádam najviac doma. "Keď myslím na môj posmrtný život," napísal raz, "potom sa môj raj nachádza v hoteli Ritz v Paríži."
RUDOLF STRÖBINGER
(Autor je novinár, žije v Bonne)