Prudký pokles výmenného kurzu eura voči americkému doláru neznamenal objavenie sa prudkých reakcií zo strany Európskej centrálnej banky (ECB), ako sa vo všeobecnosti očakávalo. Člen bankovej rady tejto inštitúcie Eugenio Domingo Solans počas včerajšieho obchodného dňa uviedol, že v súčasnom okamihu nie je možné očakávať intervenciu Európskej centrálnej banky. Ďalšia z členov bankovej rady ECB Sirkka Hamalainenová uviedla, že oslabenie eura je cyklickým fenoménom a nie je zapríčinené štrukturálnymi problémami alebo nedostatkom kredibility eurozóny. Celkovo je podľa jej názoru za oslabením eura možné odsledovať podstatne pozitívnejší vývoj americkej ekonomiky v porovnaní s Európou a z tohto dôvodu je vhodnejšie hovoriť primárne o posilňovaní amerického doláru. V závere však uviedla, že pokiaľ boli donedávna určité obavy z fiskálnej disciplíny a štrukturálnej politiky v eurozóne, v súčasnom období je možné hovoriť o zosilnení pozitívnych znakov. V priebehu obchodného dňa americký dolár opätovne atakoval hranicu 1,0220 USD/1 EUR, a to predovšetkým po zverejnených vyhláseniach členov Európskej centrálnej banky. V závere dňa však euro začalo postupne naberať na sile a neskôr atakovalo úroveň 1,0250 USD/1 EUR. Švajčiarsky frank počas dňa otestoval ďalšie osemročné minimum, tentokrát úroveň 1,5730 CHE/1 USD.
Britská libra počas dňa oslabila voči americkému doláru, a to na hodnotu 1,5695 USD/1 GBP, čo bolo približne 23-mesačné minimum na tomto krose. Posledné zvýšenie krátkodobých amerických úrokových sadzieb o 25 bázických bodov znamenalo podstatné zvýšenie úrokového diferenciálu medzi americkým dolárom a librou. Podľa názoru analytikov začína byť čoraz zrejmejšie, že ekonomický cyklus Británie sa ani zďaleka nepribližuje ekonomickému cyklu Spojených štátov amerických, ale skôr kontinentálnej Európe. Euro vočil libre oscilovalo v úzkom pásme od úrovne 0,6485 GBP/1 EUR až po hodnotu 0,6510 GBP/1 EUR.
Český štatistický úrad počas piatkového popoludnia zverejnil svoju korekciu očakávaného vývoja českého ekonomického rastu v budúcom období. Podľa zverejnených dát je počas roku 1999 možné očakávať pokles reálneho hrubého domáceho produktu o 0,7 percenta, čo bolo zhoršenie o 0,1 % v porovnaní s doterajšími očakávaniami a zároveň pristúpil k ďalšiemu zníženiu očakávania ekonomického rastu v roku 2000 z hodnoty 2,30 % na 1,70 percenta. Česká koruna testovala počas dňa úroveň 36,150 CZK/1 EUR, avšak počas pomerne pokojného obchodného dňa neprekonala úzke pásmo 100 bodov až po hodnotu 36,250 CZK/1 EUR. BRANISLAV MATUŠEK
(Autor je dílerom ING Barings)