Originálny kľúč od Bastily, pevnosti a väzenia, ktorej dobytie 14. júla 1789 znamenalo začiatok francúzskej revolúcie, je opäť na svete. Neznáma žena ho údajne uplynulý piatok večer priniesla do kostola vo štvrti Kings Cross. Dvadsaťpäť centimetrov dlhý a viac ako dva kilogramy ťažký liatinový kľúč ukradol pred týždňom v Sydney z putovnej výstavy voskových figurín Madame Tussaudovej neznámy zlodej alebo zlodeji. Múzeum Madame Tussaudovej vypísalo za nájdenie predmetu nevyčísliteľnej historickej hodnoty odmenu 3000 austrálskych dolárov, čo je 1950 amerických dolárov. Bastilu nechal postaviť v roku 1369 Karol V. s cieľom posilniť obranu Paríža pred Angličanmi. Pevnosť sa neskôr využívala ako väzenie, než ju 14. júla 1789 dobyl ľud. Následujúci deň mladá Maria Tussaudová, ktorá pracovala ako učiteľka umenia v kráľovskom paláci vo Versailles, navštívila väzenie a zobrala do úschovy pamätné predmety vrátane kľúča.
REAGANOVO NÁMESTIE V CENTRE VARŠAVY?
Asi stovka poľských prominentov založila výbor za pomenovanie hlavného varšavského námestia po bývalom americkom prezidentovi Ronaldovi Reaganovi. Týmto krokom sa má oceniť podiel bývalého šéfa Bieleho domu na porážke komunizmu. "Reagan bol hlavným aktérom víťazstva slobodného sveta nad Ríšou zla," napísal predseda hnutia Solidarita Marian Krzaklewski v liste, ktorým prijal funkciu čestného patróna výboru. Napriek tomu, že Reagan Poľsko nikdy nenavštívil, bol veľkým priateľov Poliakov a v 80. rokoch pomohol Solidarite v boji proti komunistickému režimu. Výbor, ktorému predsedá viceminister zahraničných vecí Radoslaw Sikorski, chce, aby varšavská mestská rada po Reaganovi pomenovala súčasné Námestie Ústavy, ktorému dominuje výšková budova postavená v stalinnskom štýle, prezývanom aj ruská gotika. Súčasný názov priestranstva súvisí s komunistickou ústavou z roku 1952, ktorá bola pred dvoma rokmi nahradená demokratickým textom. "Námestie nesie meno neplatnej ústavy krajiny, ktorá už neexistuje - čiastočne aj vďaka Reaganovi," vyhlásil hovorca výboru Jozef Szaniawski. Námestie Ústavy je jedným z mála verejných priestranstiev vo Varšave, ktorých meno sa vzťahuje na obdobie komunizmu.
ČESKÍ MOREPLAVCI OKOLO SVETA
Na plavbu okolo sveta sa v sobotu z poľského prístavu v Štetíne vydala česká plachetnica Viktoria, ktorú zhotovili tradičnými postupmi ako kópiu lode z prvej polovice 16. storočia. Plachetnica váži 60 ton, má deväťčlennú posádku a chýbajú jej také technické vymoženosti ako pomocný motor či navigačné zariadenie. Do roku 2004 by česká plachetnica mala doraziť do Grécka, kde sa budú konať olympijské hry. Trasa vedie okolo európskeho pobrežia, potom na Kanárske ostrovy a do Spojených štátov amerických.
Z VTIPKÁRA DETEKTÍV
Obyvateľ kanadského mesta Winnipeg netušil, že kanadský žartík, ktorý pripravil pre svojho brata, povedie k odhaleniu gangu vlamačov. Vtipkár si zaobstaral celú čriedu umelých kráv a rozostavil ich na pestovanom anglickom trávniku, na ktorý si jeho brat veľmi potrpel. A keďže chcel mať výraz na tvári šokovaného súrodenca zachytený na filme pre budúce pokolenia, vyšplhal sa s kamerou na strom a tam čakal na jeho príchod. Namiesto infarktových stavov majiteľa trávnika sa mu však podarilo nafilmovať zlodejov pri akcii, ktorí si zobrali na mušku susedný dom. A tak smoliarski vlamači vbehli po úspešnom lupe rovno do náručia polícii. (TASR, r)