Budúci piatok a sobotu sa stane trenčiansky areál Pod Sokolicami dejiskom medzinárodného hudobného festivalu Pohoda ‘99. Z vyše dvadsiatich kapiel menujme napríklad Mňága a Žďorp, Karel Gott má narozeniny, The Plastic People of the Universe, Rock and roll band M. Woodmana a Psí vojáci z Česka, Hex, trio Varga, Šeban, Rózsa, Ali Ibn Rachid, Iné kafe, Bez ladu a skladu, Jaro Filip, Zóna A, Navara, Chiki liki tu-a, Chór vážskych muzikantov, Prievan a Malevil zo Slovenska, ruské skupiny Auctyon a Ole lukkoye, Másfel z Maďarska, rakúsky Werk a Skulpey z USA. Diskdžokeji Loutka, Homeboy, Psycho, Tráva a Javas z Česka a domáci Toky, Bebe, Galager, Gabo, Skank, Domček, Dalo, Biofat, Poprednny a Goa residents sa postarajú o nonstop tancovačku, pripravené sú viaceré sprievodné podujatia ako výstava 10 x 10 v koncepcii M. Prekopa, stretnutie výtvarníkov M. Prekopa, I. Derevenca, P. Víteka, M. Ormandíka a ich priateľov - vydavateľa K. K. Bagalu, spisovateľa E. Erdélyho, hudobníkov B. Jobusa a M. Kaščáka, novinára M. Gešvantnera, herca V. Zboroňa a ďalších či filmové projekcie Českej sody, vystúpení Lasicu a Satinského, pripomienka Televíznych novín z roku 1989 či seriálu Mestečko Twin Peaks, ale aj tandemové zoskoky z lietadla, let teplovzdušným balónom a ďalšie prekvapenia, hlavnou cenou pre vyžrebovaného návštevníka bude tandemový zoskok z lietadla. S festivalom Pohoda je úzko spojené meno Michala Kaščáka, lídra trenčianskej, dnes už (bývalej?) legendárnej rockovej skupiny Bez ladu a skladu.
Zmenilo sa v posledných dňoch niečo okolo festivalu, najmä z pohľadu účasti účinkujúcich a sprievodných akcií?
"Zatiaľ je všetko v úplnom poriadku, všetky mená platia, a verím, že to tak aj ostane. Samozrejme, pri takýchto megapodujatiach sa môže stať, že niekto napokon vypadne. Dúfam, že nás to obíde."
Ste jedným z organizátorov, motivácia pripraviť festival v Trenčíne je zrejmá, vašou pracovnou domovskou scénou je však teraz bratislavský Klub Za zrkadlom. Je rozdiel usporadúvať kultúrne podujatia v Bratislave a Trenčíne?
"V princípe rozdiel nie je, všade sa snažím urobiť akciu čo najkvalitnejšie."
Najväčšou hviezdou festivalu budú zrejme The Plastic People of the Universe. Aké sú vaše vzťahy s nimi, kedy ste ich počuli či videli prvýkrát, čo pre vás znamenali a znamenajú, a najmä, ako sa vám ich podarilo dostať do Trenčína?
"Naše vzťahy sú veľmi dobré, pripravoval som pre nich ich jedinú slovenskú šnúru, ktorá dopadla po všetkých stránkach veľmi dobre. Prvýkrát som ich počul - ale nevidel - niekedy v polovici osemdesiatych rokov. Stali sa (možno čiastočne aj nechtiac) stelesnením zásadovosti v hudbe. Je až nepredstaviteľné, že ľudia v tejto krajine sa dostali do väzenia aj za také ,zločiny‘, ako je hudba. Po ich reinkarnácii ma potešilo, aký tlak dokázali na koncertoch vyprodukovať. Účasť ,plastikov‘ v Trenčíne je celkom výnimočná, nehrajú na žiadnom inom letnom festivale, i keď ponúk mali dostatok. Je to veľmi príjemný dôsledok nášho spoločného pobytu počas ich slovenskej šnúry."
V programe vystúpi aj vaša formácia Bez ladu a skladu. V poslednom čase ste koncertovali sporadicky, avšak objavili sa hlasy o vašom chystanom comebacku. Je to pravda, a ak, bude znamenať pravidelné koncertovanie, alebo "len" nahratie cedéčka?
"Naposledy sme koncertovali na festivaloch Pohoda a Hurytan v roku 1997, už tam išlo o výnimky, pretože sme sa ,oficiálne‘ rozišli pol roka pred tým. Naše hranie na Pohode neznamená návrat skupiny. Ide o jediné vystúpenie. Nechystáme žiadne novoty, nepracujeme spolu na nových veciach, tým pádom nepripravujeme ani nové CD. Zo skupiny sa hudbe venuje iba malá časť, zvyšok odišiel do ,civilu‘."
Napriek vašim organizačným skúsenostiam je asi v súčasnosti malý zázrak zorganizovať na Slovensku takéto podujatie. Mnoho sľubne vyzerajúcich festivalov sa nakoniec skončilo fiaskom, nezáujmom divákov a finančnou stratou. Nebojíte sa prípadného rizika?
"Riziko je veľké, preto by som bol rád, keby ľudia takéto akcie podporovali tým, že sa prídu jednoducho zabaviť - a to za každého počasia."
Ako by ste charakterizovali festival Pohoda, kam by ste ho zaradili v kontexte podobných hudobných akcií u nás i v Čechách. Považujete ho už za vyprofilovaný alebo máte aj inú predstavu o jeho budúcnosti?
"Základnou charakteristikou je samotný názov. Dramaturgicky sa orientujeme prevažne na alternatívnu a tanečnú hudbu, z každeho žánru sa snažíme predstaviť skutočnú kvalitu. Spolu so sprievodnými aktivitami nám ide o dosiahnutie maxima v rámci tohto typu festivalov. Každý rok sa podujatie rozširuje, v tomto roku bude prvýkrát trvať dva dni (tu zdôrazňujem možnosť bezplatného prenocovania v areáli festivalu). Kam dospejeme v budúcnosti, to sa uvidí, v hlave mám už všeličo popripravované."
ALEXANDER BALOGH