ičným investorom spojená s navýšením základného imania. Tým by došlo k zlepšeniu pomeru kapitálu k rizikovo váženým aktívam - tzv. koeficientu kapitálovej primeranosti. Vzhľadom na strategicky výhodné postavenie Slovenskej sporiteľne na trhu vkladov a úverov by štát mal aj naďalej prostredníctvom Fondu národného majetku (FNM) SR majoritný balík akcií. Vyplýva to z analýzy procesu privatizácie, ktorú v stredu vzala na vedomie vláda SR.
Návrh privatizácie sporiteľne počíta s dvoma variantmi. Variant A predpokladá navýšenie základného imania na dvojnásobok, teda 4,148 mld Sk, so zachovaním majoritného podielu fondu vo výške 51 %. Variant B predpokladá call opciu (predkupné právo) strategického investora na novoupísané akcie Slovenskej sporiteľne vo vlastníctve FNM prostredníctvom úveru poskytnutého týmto investorom (doba životnosti opcie do roku 2003).
Zo schváleného časového harmonogramu zvyšovania základného imania vyplýva realizácia medzinárodného tendra na manažéra emisie v auguste až septembri. K výberu strategického investora alebo syndikátu investorov by malo dôjsť v novembri až decembri 1999. Primárny predaj bude podľa predpokladov ukončený v auguste roku 2000. Koncepcia privatizácie Všeobecnej úverovej banky považuje vzhľadom na jej silnú podkapitalizovanosť za jediné riešenie vstup zahraničného stategického investora formou odpredaja majoritnej časti akcií alebo zvýšenia základného imania prostredníctvom novej emisie. Navrhovaný rozsah privatizácie VÚB predstavuje celý podiel FNM na základnom imaní (50,8 %). Metódou privatizácie bude navýšenie základného imania v takej výške, aby strategický investor vlastnil majoritný podiel akcií.
Zo schváleného časového harmonogramu predaja podielu fondu vo VÚB vyplýva uskutočnenie medzinárodného tendra na manažéra privatizácie v septembri až októbri a uskutočnenie medzinárodného tendra na strategického investora vrátane jeho prípravy v druhom až treťom štvrťroku 2000. Ukončenie privatizácie tejto banky sa predpokladá v decembri roku 2000.