Najvyššie zisky si od čias dosiahnutia rekordných miním pripísala ropa. Kým jej cena ešte vo februári koketovala s úrovňami okolo 11 dolárov za barel, už tento týždeň sa priblížila k úrovni 20 dolárov, čo predstavuje nárast o viac ako 70 dolárov. Podľa analytikov však ani 20-dolárová hranica nemusí byť pre ropu konečná. Po jej prekonaní by sa mohla dostať až na 25 USD/barel, čo by predstavovalo ďalších 25 % k dobru.
Úžas i prekvapenie však obchodníkom nepripravuje len ropa. Od začiatku roka stúpla cena medi o 15 %, hliníka 12,8 %, niklu 44,1 % a zinku viac ako 20 %. Rekordne nízke úrovne testovali kovy na komoditných trhoch v marci tohto roku. Odvtedy čoraz viac hlasov súhlasí s názorom, že ich exportéri až majú najhoršie obdobie za sebou. Nie všetky komodity zažívajú zlatý vek rastu cien. Ten sa zatiaľ vyhýba všetkým agrikulturálnym produktom, ktoré naďalej padajú nadol.
Oživenie na svetových komoditných trhoch nie je náhodné. Veľmi úzko súvisí s prekonaním drvivej väčšiny dôsledkov globálnej finančnej krízy, ktorá vypukla v polovici roku 1997 v juhovýchodnej Ázii a o rok neskôr sa jej epicentrom stalo Rusko. Naštartovanie celosvetového ekonomického rastu sa primárne prejavuje najmä na trhoch kovov v podobe zvýšeného dopytu. K vytváraniu dobrej živnej pôdy pre rast cien kovov, resp. iných komodít, pôsobia aj správy o znižovaní objemu výroby hlavných producentov. V prípade ropy to bola práve viedenská dohoda krajín exportujúcich ropu (OPEC), ktorou sa zaviazali k zníženiu spoločnej produkcie s cieľom zvýšenia cien a tým aj celkových príjmov z ťažby a predaja tohto "čierneho" zlata. Podľa analytikov je však takáto príčina rastu cien veľmi labilná - s rastom cien paralelne rastie chuť čoraz viac produkovať a čoraz viac zarábať.
Ďalšie faktory, tlačiace na rast cien komodít, majú dočasný charakter. Ceny benzínu v USA napríklad tento týždeň poskočili na svoje 19-mesačné maximum len kvôli správe, že rafinérska skupina Point Breeze prišla o jednu zo svojich prevádzok, kitorá za normálnych okolností produkuje okolo 130 tisíc barelov denne.
Trchu komplikovanejšia je situácia na trhu s ropou. I tu však existuje jeden dominantný spolok - OPEC, ktorého členovia sa zaviazali dodržiavať prísne ťažobné kvóty. A hoci analytici spochybňujú ich úspech, posledné dostupné údaje dávajú tušiť, že keď veľkým hráčom ide o tržby za predaj ropy, podriadia tomu všetko. Ak na začiatku roka boli hlavným problémom okrem porušovania ťažobných limitov aj stále rastúce svetové zásoby ropy, podľa odborných odhadov možno za predpokladu dodržania 26-miliónovej kvóty (v bareloch) očakávať prepad zásob ropy pod úroveň z konca roku 1996. Priemerná cena čierneho zlata vo štvrtok štrvťroku 1996 vtedy dosahovala 24,56 dolárov za barel a v posledných dňoch toho roku bola ropa na trhoch kótovaná pri úrovniach tesne pod 26 dolármi/barel.
MICHAL TURČAN