minima, ktoré dosiahlo vo štvrtok úroveň 1,0144 eúr voči doláru. Po otvorení európskych trhov však získal dolár voči euru naspäť svoju pozíciu.
Úrokový diferenciál medzi americkými dlhopismi a dlhopismi eurozóny naďalej podporuje nákup amerických aktív, čo vytvára priestor na ďalšie posilňovanie dolára voči euru. Kotácie EUR/USD sa pohybovali v rozpätí 1,018-1,02 EUR/USD. Európske ekonomické dáta sa mierne zlepšujú, ale stále nie sú dostačujúcim impulzom na obrat vo vývoji výmenného kurzu EUR/USD. Člen bankovej rady Bundesbanky Franz-Christoph Zeitler povedal, že štrukturálne reformy hlavne v oblasti pracovného trhu pozdvihnú úroveň ekonomického rastu a dôveru v spoločnú európsku menu. Napriek tomu stále viac analytikov sa prikláňa k názoru, že euro dosiahne voči doláru paritu, čomu by mohli zabrániť iba masívne intervencie Európskej centrálnej banky. Vrcholní predstavitelia ECB však zatiaľ nevyjadrujú obavy nad pretrvávajúcim oslabovaním európskej meny. Hlavný ekonóm ECB Otmar Issing v piatok vyhlásil, že je presvedčený o budúcom posilnení eura, čomu napomáha cenová stabilita eurozóny. Issing však odmietol komentovať súčasný kurz. Reakciou na toto vyhlásenie však bolo iba mierne posilnenie európskej meny, ktorá zostala naďalej pod úrovňou 1,02, čo bolo iba mierne nad historickým minimom. Naopak, vyhlásenie prezidenta Európskej komisie Romana Prodiho, že sa neobáva momentálnej úrovne eura, nepridáva európskej mene na dôvere.
Včerajšie menovanie nového tímu európskych komisárov ukončilo týždne trvajúce špekulácie o novom zložení Európskej komisie. Prostredníctvom nového tímu chce Prodi napraviť pošramotený imidž tejto inštitúcie a zahájiť novú éru reforiem. Jedným z prvých krokov by malo byť stanovenie striktných pravidiel vo veci konfliktu záujmov. Britská libra a švajčiarsky frank pokračujú v oslabovaní voči doláru. Libra klesla na úroveň 1,5499 GBP/USD a už štvrtý deň po sebe dosahuje svoje 33-mesačné minimá voči doláru. Švajčiarsky frank sa obchodoval na úrovni 1,5776 USD/CHF. Japonský jen sa obchodoval v pásme 122,7/122,05 USD/JPY. Po úvodnom miernom posilnení sa zvýšila neistota ohľadne reakcie BoJ, ktorá už viackrát v minulosti intervenovala v neprospech posilňovania jenu. Silný jen môže negatívne pôsobiť na oživenie japonskej ekonomiky, ktorá už začala vykazovať náznaky rastu. Stabilným faktorom ovplyvňujúcim správanie BoJ sú obavy z deflačného vývoja. MAREK PROKOPEC
(Autor je analytikom Tatra Asset Management)