je aj to, že ak sa pri robení rozmýšľa, kazí sa menej.
Fond národného majetku SR (FNM) odstúpil od zmluvy s Chemickými závodmi, a. s., v Bratislave a previedol na svoj účet akcie chemickej spoločnosti Istrochem. Skutočnosť, že sa tak napravila jedna z pochybených privatizácií, však môže napokon vyznieť ako zdanie.
V zmluve o predaji 67 percent akcií Istrochemu medzi FNM a Chemickými závodmi sa píše, že "predávajúci (fond) môže od zmluvy odstúpiť v dôsledku neschválenia koncentrácie podľa § 10 zákona č. 188/1994 Z. z. (o ochrane hospodárskej súťaže)". FNM tvrdí, že v zmysle ustanovení zákona o ochrane hospodárskej súťaže mal kupujúci povinnosť do 15 dní od uzatvorenia zmluvy požiadať Protimonopolný úrad SR o schválenie koncentrácie. Protimonopolný úrad dodnes od spoločnosti Chemické závody, a. s., žiadosť o schválenie koncentrácie nedostal. Kupujúci tým podľa fondu porušil zmluvu a neschválenie koncentrácie je teda dôvodom odstúpenia od nej.
Je však možné, že pravdu majú Chemické závody, ktoré argumentujú tým, že fond môže odstúpiť od zmluvy iba v prípade, keby bolo vydané rozhodnutie o neschválení koncentrácie. Je možné aj to, že Protimonopolný úrad by nemal čo schvaľovať ani pred troma rokmi, ak k žiadnej koncentrácii nedošlo, presnejšie nedošlo ku koncentrácii, ktorá podlieha kontrole Protimonopolného úradu.
Zo zákona vyplýva, že o schválenie koncentrácie musí požiadať každý, kto spĺňa jednu z dvoch podmienok. Prvú, podľa ktorej "spoločný obrat účastníkov koncentrácie je najmenej 300 mil. Sk a aspoň dvaja z účastníkov koncentrácie dosiahli obrat každý najmenej 100 mil. Sk za predchádzajúce účtovné obdobie," Chemické závody ju pravdepodobne splniť nestihli, ak vznikli len krátko pred privatizáciou Istrochemu. Druhou podmienkou je skutočnosť, že "spoločný podiel účastníkov koncentrácie presiahne 20 % celkového obratu zhodných alebo vzájomne zastupiteľných tovarov na relevantnom trhu Slovenskej republiky".
Fond v žiadnom zo svojich vyhlásení nepreukázal, že Chemické závody kúpou akcií Istrochemu vytvorili na trhu stav koncentrácie podliehajúci kontrole. Chemické závody tvrdia, že koncentrácia nevznikla, preto nemuseli žiadať o jej schválenie. Keby Chemické závody o schválenie požiadali a nespĺňali podmienky na schválenie koncentrácie, ktorá podlieha kontrole, boli by dostali iba list o tejto skutočnosti, teda že niet čo schváliť.
Už iba súd rozhodne, kto má v spore pravdu. FNM má teraz starosti s Naftou Gbely, situácia je taká neprehľadná, že vznikajú pochybnosti o racionalite postupu. Ak fond potreboval poslať dobrú správu, mohol nájsť lepší prípad. Keby súd rozhodol v neprospech fondu, nebude to znamenať iba vrátenie akcií, ale aj náhradu škôd, ktoré touto operáciou vznikli, a to sú naozaj stratené peniaze.
Niekedy je naozaj lepšie ostať doma. EDUARD ŽITŇANSKÝ
(Autor je reportérom týždenníka Trend a biznismagazínu Duel)