Prečo sú ľudia jedným z mála druhov, ktoré pri sexe vyhľadávajú súkromie? Prečo sú ženy jedinými samičkami, ktoré majú menopauzu? Prečo je ľudský penis tak zbytočne dlhý? Sme ešte bizarnejšie tvory, než si o sebe myslíme. Hlavné znaky ľudskej sexuality - dlhodobé dvojice, spoločné rodičovstvo, skrytá ovulácia, sex ako pôžitok oproti sexu, určenému na plodenie mláďat, a menopauza žien, prudko vybočujú z rámca sexuálneho správania štyroch tisícov iných druhov cicavcov. Kniha jednej z autorít v tejto oblasti Jareda Diamonda, profesora fyziológie na Kalifornskej univerzite v Los Angeles a zároveň úspešného autora vedeckých bestsellerov, je jedným z pokusov vysvetliť, ako sa stalo, že náš sexuálny život sa vyvíjal práve týmto smerom. Aj tým, čo je nám smiešne, čudné alebo odporné na pohlavnom živote slona, myši alebo orangutána, ba i na sexuálnom živote našich najbližších príbuzných, šimpanzov, opíc bonobo a goríl. Isté je, že náš sexuálny život patrí k najväčším výstrelkom v celej živočíšnej ríši.
Diamond tvrdí, že naša sexuálna zvláštnosť je najvýraznejšia v porovnaní ani nie tak s opicami vôbec, ale najmä s inými veľkými opicami, čiže druhmi, ktoré k nám majú inak najbližšie. "Je jasné," píše Diamond, "že objem mozgovej hmoty a vzpriamený postoj mali kľúčový význam pre to, že dnes používame reč, čítame knihy, pozeráme televíziu, že sme sa rozšírili po všetkých kontinentoch, príslušníkov vlastného a iných druhov držíme za mrežami a vyničili sme väčšinu živočíšnych a rastlinných druhov, kým iné veľké opice stále bez rečí zbierajú divo rastúce plody v džungli, obývajú neveľké územia v trópoch Starého sveta, nikoho nedržia v klietkach a neohrozujú existenciu nijakého druhu. Akú úlohu v tom zohrala naša pozoruhodná sexualita?" Diamond začína opisom odlišných reprodukčných stratégií mužov a žien. Mužov upozorňuje, že keď túžia po mimomanželskej epizóde, najvýhodnejšou genetickou a biologickou stratégiou je orientovať sa skôr na vydaté než na nevydaté, pretože pri nich existuje nádej, že manžel sa vedome alebo nevedome postará o mláďa, ktoré je potenciálnym výsledkom tohto spojenia. A tak pomôže mužovi rozšíriť jeho genetický odkaz. Vydaté ženy hľadajúce mimomanželský sex sa vo všeobecnosti orientujú skôr na hľadanie nového potenciálneho partnera, alebo prinajmenšom na dlhodobejšiu partnerskú väzbu s mužom, schopným lepšie zabezpečiť tak potravu, ako dobrý genetický materiál. Po intermezze na tému Prečo z mužských bradaviek nikdy netečie mlieko? sa vraciame k Diamondovým najobľúbenejším otáznikom: prečo ženy na rozdiel od samičiek cicavcov v čase ovulácie nevysielajú jasné signály, prečo sú takmer vždy v stave sexuálnej receptivity, a aké sú príčiny - okrem tej jednej, ktorá je zjavná - fenoménu, že ľudí tak mimoriadne teší to, čo sa nazýva rekreačný sex. Diamondove odpovede sú veľmi komplexné, veľmi dômyselné a veľmi nečakané. Napríklad tvrdí, že fenomén menopauzy bol jednou z charakteristických čŕt, ktoré boli podstatné pre odlíšenie ľudského druhu. Podľa jeho názoru menopauza žien zvyšovala šance na prežitie druhu. Starí ľudia mali v kmeňoch veľký význam ako banky informácií, týkajúcich sa prírodných pohrôm, napríklad cyklónov. Menopauza žien sa vo vývoji presadila vďaka "pamäti starých žien". Starí muži boli, na rozdiel od žien, menej ohrození vyčerpávajúcim rodením detí a laktáciou, takže nepotrebovali ochranné opatrenie menopauzy.
Kniha Prečo máme radi sex? (pred niekoľkými dňami vyšla aj v slovenskom preklade) je súčasť edície, do ktorej píšu Richard Leakey, Stephen Jay Gould a Richard Dawkins. Možno nie je napísaná s takou ľahkosťou ako prvý Diamondov bestseller Vzostup a pád tretieho šimpanza, ale stále je to veľmi vtipná a obsiahla rekonštrukcia evolučných síl, ktoré z nás urobili to, čo sme, úchylné zvieratá.
MICHAEL THOMPSON-NOEL
(Autor je spisovateľ,
redaktor Financial Times)