stanovisku a odmietli zostaviť vládu so zástupcami republikánskej strany Sinn Fein. V dôsledku toho sa proces odovzdania právomocí Londýna novej severoírskej exekutíve, ktorý bol stanovený na 18. júla, odkladá na neurčito.
Vodca ulsterských unionistov David Trimble (na snímke TASR), do ktorého sa vkladali posledné nádeje, sklamal. Do poslednej chvíle trval na odzbrojení Írskej republikánskej armády (IRA) pred tým ako zasadne do vlády so Sinn Fein. Nepresvedčili ho záruky britskej a írskej vlády ani Sinn Fein, že IRA sa vzdá svojich zbraní do mája roku 2000. Trimblovi nestačila ani legislatívna "poistka," ktorú schválila dolná snemovňa britského parlamentu, že v prípade neochoty IRA odovzdať zbrane bude Sinn Fein vylúčená z vlády. Trimble tak vlastne spochybnil jeden z kľúčových bodov mierovej zmluvy, ktorým je rozdelenie moci medzi politických zástupcov protestantov a katolíkov. Od podpisu mierovej zmluvy ulsterskí protestanti len ťažko prijímali predstavu, že by mali vytvoriť vládu s "teroristami," za ktorých považujú predstaviteľov Sinn Fein. Samotný Trimble dodnes verejne odmieta podať ruku vodcovi republikánov G. Adamsovi. Mnohí unionisti podceňujú republikánov a charakterizujú ich ako produkt vonkajšieho sveta. Preto nie sú ochotní uznať ani voličský mandát Sinn Fein.
Nie je tajomstvom, že UUP sa už dávnejšie usilovala o úpravu mierovej dohody. A to aj napriek zásadnému nesúhlasu Sinn Fein, podľa ktorej je kompromisným dielom. Uniosti sú zrejme presvedčení, že sa im podarí niektoré pasáže zmluvy prepísať tak, aby úplne znemožnili vytvorenie regionálnej vlády za účasti republikánov. To by však znamenalo koniec všetkým nádejám na spravodlivé usporiadanie v Severnom Írsku.
MARTIN MÓZER
(Autor je stálym spolupracovníkom SME)