V istých arizonských novinách sa nedávno medzi ponukami ojazdených áut a videoprehrávačov objavil zaujímavý inzerát: "Z dôvodu bezodkladného odchodu do dôchodku ponúkam desiatky oplodnených embryí. Ak sú vaše, prídte si ich vziať. Ak nie a aj tak máte o ne záujem, príďte si ich vziať grátis." Za nezvyčajným oznamom je Dr. Rober Tamis a prípad priniesol na stránky európskych novín dopisovateľ talianskeho liberálneho denníka La Repubblica.
Pred tromi rokmi zažila čosi podobné Veľká Británia. Na základe zákona, ktorý ukladá klinikám uskladňovať umelo oplodnené embryá presne stanovený počet rokov, sa v tlači objavili podobné inzeráty, aké uverejnil Dr. Tamis. S tým rozdielom, že britské zákony sú na rozdiel od amerických prísnejšie a nedovoľujú, aby si v prípade nezáujmu rodičov odniesol domov oplodnené embryá "ktokoľvek".
Arizonský inštitút reprodukčnej medicíny je prevdepodobne jedným z prvých súkromných výskumných centier, ktoré ponúkali začiatkom 80. rokov inak neplodným párom nádej získať vytúženého potomka. Možno predpokladať, že presne ako čerstvý sedemdesiatnik Dr. Tamis budú v nasledujúcich rokoch pomýšľať na odchod do dôchodku aj ďalší z jeho kolegov, a tak bude podobných prípadov vo svete pribúdať.
"Sú už príliš staré, ľudia im nedôverujú. Stáva sa, že rozmrazenie starých embryí sprevádzajú problémy," komentuje situáciu asistentka Dr. Tamisa Kathy Fink. Slovo "starý" však v tomto prípade znamená dva dni života - počas ktorých pôvodné dve darcovské bunky narastú na osembunkové embryo - a 18 rokov v chladničke. Ak by však tieto mikroskopické zárodky života mali skutočného otca a matku, a nie dvoch anonymných "darcov biologického materiálu", mohli dnes sedieť vo vysokoškolských laviciach alebo si vyznávať lásku pri svite mesiaca, komentuje situáciu La Repubblica. Otázkou umelého oplodnenia sa doteraz zaoberali iba aktivisti zväčša katolíckych hnutí Pro Life, ktorých názory pokladajú mnohí za extrémne. Problém sa však začína dotýkať aj liberálnejšie zmýšľajúcej časti spoločnosti. Pri umelom oplodnení totiž lekári v snahe vylúčiť neúspech väčšinou privedú k životu aj jedno či dve záložné embryá. Ak sa však oplodnenie podarí už na prvý pokus, záložné embryá skončia v depozitároch kliník a šťastní rodičia možno ani nemajú potuchy o tom, že v chladničke ich čakajú ešte ďalšie potenciálne ratolesti. Dr. Tamis si pred odchodom do dôchodku uvedomil, že v jeho sklade nie sú vrecia s cukrom a múkou, a tak likvidáciu svoj súkromnej praxe riešil verejným oznamom. Iní jeho kolegovia možno darujú anonymným záujemcom "vaše dieťa" bez toho, aby to jeho "rodičom" čo i len oznámili. Alebo len jednoducho vypnú prúd.
JURAJ KITTLER