Britskí špecialisti vyvinuli bezpečnostné "protimínové" čižmy, ktoré zreteľne redukujú riziko poranenia končatín pri prípadnom výbuchu. Podľa nemeckých novín Welt am Sonntag pozostáva podrážka tejto inovovanej obuvi z novej zmesi materiálov, nazvanej "tabre", ktorá absorbuje výbušnú silu míny. Tabre sa už používa napríklad v obrnených vozidlách a v kontajneroch určených okrem iného na transport listových bômb. Vrchnú časť čižiem dopĺňa vrstva kevlaru, materiálu, z ktorého sa vyrábajú nepriestrelné vesty. Podrážku čižiem si laik môže predstaviť ako tvrdú špongiu - najskôr zmäkne a potom sa rozpadne na prach, čím "spracuje" energiu uvoľnenú pri výbuchu míny. Posledné pokusy ukázali, že táto obuv zároveň chráni nohu pred vniknutím úlomkov. Prevdepodobnosť, že končatinu budú musieť po našliapnutí na mínu amputovať, je minimálna. Inovované "protimínové" čižmy sú určené predovšetkým pre britských vojakov v Kosove.
V USA REKORDNE NÍZKA ZLOČINNOSŤ
Počet zločinov spáchaných v USA v minulom roku klesol na najnižšiu úroveň za uplynulých 25 rokov. Američania sa podľa výsledkov štúdie, zverejnenej v nedeľu vo Washingtone, vlani stali obeťami kriminálneho činu v 8,1 milióna prípadoch, čo je o sedem percent menej ako v roku 1997. Americká ministerka spravodlivosti Janet Renová v tejto súvislosti uviedla, že neexistujú nijaké špeciálne dôvody na tento ústup. "Na uliciach je viac policajtov, v platnosti sú prísnejšie tresty, existujú intenzívnejšie trestné stíhania, kvalitnejšie preventívne programy, zdravé hospodárstvo a nové nasadenie v boji proti zločinu, ktoré predpokladá užšiu spoluprácu s policajnými úradmi," povedala Renová.
AUSTRÁLČANIA SÚ POSADNUTÍ STÁVKOVANÍM
Viac ako 70 percent Austrálčanov je presvedčených, že stávkovanie spôsobuje viac škody ako osohu. Napriek tomu patria protinožci k najväčším gamblerom na svete. Ako vyplýva z včera zverejnenej správy austrálskej vlády, hazardným hrám sa oddáva 80 percent dospelých, ktorí na výherných automatoch a dostihoch minú ročne v priemere 800 austrálskych dolárov (530 USD) - spolu 11 miliárd. Ide asi o dvojnásobok sumy, ktorú týmto spôsobom "pustia" Američania alebo Európania. Zároveň ide o stopercentný nárast v porovnaní s obdobím pred desiatimi rokmi. Asi 330 000 Austrálčanov (2,3 percenta hráčov) svojej záľube úplne prepadlo. Návyk ich každý rok stojí v priemere 12 000 austrálskych dolárov, čo je ekvivalent troch mesačných platov.
(TASR)