BRUSEL (TASR, ČTK, r) - Stabilizácia juhovýchodnej Európy, rozširovanie Európskej únie (EÚ) a posilnenie bezpečnostnej politiky EÚ sú hlavnou náplňou rokovaní ministrov zahraničných vecí európskej pätnástky, ktorí sa včera zišli na dvojdňovom stretnutí v Bruseli. Hlavnou úlohou EÚ bude podľa úradujúcej predsedníčky Rady ministrov EÚ a fínskej ministerky Tarje Halonenovej úspešne odštartovať rekonštrukciu vojnou zničeného Kosova a do praxe preniesť myšlienky Paktu stability. Ministri zahraničných vecí dali jasne najavo, že EÚ sa čoskoro chystá zrušiť sankcie uvalené v minulosti na celú Juhoslovanskú zväzovú republiku a požiadali Európsku komisiu, aby neodkladne predložila opatrenia na zrušenie sankcií, ktoré sa bezprostredne dotýkajú obyvateľstva, vrátane ropného embarga a zákazu letov. Podľa návrhu komuniké bude Rada ministrov EÚ požadovať okamžité vyňatie juhosrbskej provincie Kosovo a republiky Čierna Hora z dosahu týchto sankcií.
Fínske predsedníctvo sa zaviazalo pokračovať v prehlbovaní procesu rozširovania EÚ o krajiny strednej a východnej Európy. Nemecký štátny minister pre európske záležitosti Günter Verheugen sa rovnako ako jeho kolegovia z Rakúska Wolfgang Schüssel, z Británie Robin Cook a zo Švédska Anna Lindhová jasne vyslovil proti tomu, aby výraznejšia orientácia zahraničnej politiky EÚ na Balkán viedla k spomaleniu procesu rozhovorov s kandidátskymi krajinami zo strednej a z východnej Európy. Schüssel a jeho holandský kolega Van Aartsen navrhli, aby EÚ na konci roka navrhla začatie vstupných rozhovorov nielen so Slovenskom, s Litvou a s Lotyšskom, ale aj s Bulharskom a Rumunskom. Verheugen, ktorý čoskoro zasadane v Bruseli do kresla komisára zodpovedného za proces rozšírenia, zdôraznil, že všetkým kandidátskym krajinám treba dať jasnú perspektívu a rovnaké šance, a to nielen na papieri. Robin Cook, podobne ako jeho taliansky kolega Lamberto Dini, sa vyslovil za vytvorenie stáleho výboru spoločnej zahraničnej a bezpečnostnej politiky.
Výsledkom rokovaní o posilnení bezpečnostnej politiky EÚ bolo oznámenie, že súčasný generálny tajomník NATO Javier Solana by sa mal ujať nového úradu vysokého predstaviteľa pre zahraničnú a bezpečnostnú politiku EÚ čo najskôr po prázdninách, pokiaľ možno na jeseň. Podľa šéfa francúzskej diplomacie Huberta Védrina predložil Solana, budúci "pán Európa", ministrom svoju veľmi ctižiadostivú koncepciu zahraničnej politiky EÚ, ktorú bude koordinovať a reprezentovať navonok. Spokojný Védrine označil Solanovu koncepciu za "konštruktívnu, vierohodnú, viditeľnú, účinnú a pružnú". Úrad vysokého predstaviteľa, ktorému sa tiež hovorí "minister zahraničia EÚ", zriadila Amsterdamská zmluva, ktorá vstúpila do platnosti 1. mája. Spoločnou zahraničnou politikou EÚ je (alebo by do budúcna mala byť) predovšetkým bezpečnostná politika.