"Teraz je na programe Mars," povedal Edwin "Buzz" Aldrin – druhý človek na Mesiaci

Životnú misiu Edwina "Buzza" Aldrina (nar. 20. 1. 1930) akoby predurčilo už dievčenské meno jeho matky, ktorá sa volala Marion Moonová. Prvá vážna nominácia na ceste k Mesiacu prišla v rámci letu Apolla 8 – prvého pilotovaného letu modulu, ktorý v decembr

i 1968 obletel Mesiac. NASA ho určila ako záložného kozmonauta za pilota modulu Jamesa A. Lovella. O vyše pol roka neskôr už letel na Apolle 11 a "v mesačnom programe" dostal jednu z hlavných úloh. 21. júla 1969 o 4.14 h stredoeurópskeho času – teda osemnásť minút po Neilovi Armstrongovi sa stal druhým človekom, ktorý zanechal odtlačok svojej nohy na mesačnom povrchu – v oblasti Mora pokoja.

Do dejín ste vstúpili "ako ten druhý", čo ste údajne dosť ťažko niesli. Akú príchuť má druhé miesto s odstupom tridsiatich rokov?

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

"Apollu 11 velil Armstrong, a tak som vedel, do čoho idem. Rozhodujúce bolo, že som si na mesačný prach vôbec siahol. Viete, čo ma teší? Že mám krajšie fotografie z Mesiaca ako on. Neil totiž dostal za úlohu fotografovať ako prvý, a tak napríklad slávna fotografia stopy na Mesiaci je odtlačkom mojej šľapaje!"

Nebol to však len vizuálny odlesk Armstrongovej slávy?

"Ale veď pre tie fotografie som sa stal nesmrteľným! A čo má povedať taký Collins? Ten sa Mesiaca vôbec nedotkol."

Po mesačnej expedícii ste údajne nejaký čas strávili na psychiatrickom liečení, ktoré diagnostikovalo psychickú frustráciu.

"Sklamanie nevylučujem a priznávam aj psychické odchýlky od normálu. Priplietol sa k tomu aj alkohol a trvalo takmer pätnásť rokov, kým sa odchýlka znormalizovala. Postupne sa to však lepšilo a v posledných rokoch som to práve ja, kto v pozícii prezidenta National Space Society a prostredníctvom mojej spoločnosti Starcraft Enterprises najviac šíri odkaz Apolla 11."

SkryťVypnúť reklamu

Ako by ste formulovali jeho hlavné posolstvo?

"Že výnimočný fenomén ľudskej civilizácie prežije iba vtedy, keď bude objavovať a následne osídľovať vesmír. Je totiž jasné, že Zem nás už čoskoro neuživí. Dobytie Marsu očakávam v roku 2018, následne by sa mali rozvíjať ďalšie programy. My sme pre to urobili ten povestný krok, o ktorom hovoril Armstrong."

Armstrongova prvá veta sa hodnotila ako triezva, i keď s mierne patetickým podtónom. Vy ste sa však dostali do mesačnej eufórie a na páskach sú zaznamenané tieto vaše prvé slová: "Nádherné! Nádherné! Aká prekrásna dezolácia!" To bol váš prvý dojem?

"Na výrok sme sa s Neilom dlho pripravovali. On sa pôvodnej verzie viac-menej pridŕžal, ja som sa nechal uniesť náladou. Obraz krátko po tom, ako som zliezol dole po rebríku z modulu na mesačný povrch, si pamätám doteraz. Armstrong práve fotografoval a ja som sa rozhliadol po okolí, ktoré pripomínalo púšť s malými krátermi. Pohyboval som sa však veľmi ľahko a slová zo mňa vyrazili trochu spontánnejšie."

SkryťVypnúť reklamu

K vašim pamätným úkonom na Mesiaci patrilo aj slúženie omše. Bolo to v programe alebo sa to odvíjalo z mesačných pocitov?

"Veľa vecí, čo sme na Mesiaci robili s Armstrongom, nebolo naplánovaných. Pamätám sa, aké nervózne z nás po čase začalo byť riadiace centrum v Houstone. Takmer nám do slúchadiel nakričali, aby sme už konečne nazbierali aj nejaké kamene. Čo sa týka mojej omše alebo lepšie povedané, čítania z Biblie, bol som šťastný, že som mohol vyjadriť svoj náboženský názor a porozprávať sa s Bohom v jeho blízkosti."

Vo vesmíre ste strávili 290 hodín. Utvrdil vás tento dotyk s nekonečnom o Božej prítomnosti?

"Bol to zvláštny pocit. Akoby nás k Mesiacu viedla neviditeľná ruka, ktorá nás šťastne doviedla tam i naspäť na Zem. Nech už to bolo čokoľvek, cítili som to priam hmatateľne. Človek začne pri pohľade na Zem zo vzdialenosti 384-tisíc kilometrov rozmýšľať v iných súvislostiach."

SkryťVypnúť reklamu

Čo vám zišlo na um, keď ste sa z tejto vzdialenosti pozreli na Zem?

"Aké je to všetko krásne, zraniteľné a v tichom nekonečnom vesmíre opustené."

Počas televízneho prenosu z pristátia ste s Armstrongom spomínali nejaké svetlo v kráteri, no keď sa vás kontrola opýtala na jeho pôvod, vašu odpoveď nebolo počuť. Neoficiálne zdroje uviedli, že mimozemšťania vám na Mesiaci povedali, aby ste odišli na Zem. Vaše výskumy však údajne scenzurovala NASA. Čo je na tom pravdy?

"Vo všeobecnosti som už dnes k podobným veciam – akými sú napríklad UFO – dosť skeptický. Napriek tomu som presvedčený, že vo vesmíre existuje inteligencia na podobnej úrovni ako na Zemi. Ako píšem v knihe Encounter with Tiber, ktorá už toto leto bude uvedená ako televízny seriál, je to možno bližšie, ako sa nazdávame."

SkryťVypnúť reklamu

Povedľa čítania z Biblie ste do mesačných dejín vstúpili aj ako výskumník, ktorý pracuje s čakanom a pritom si do slúchadiel púšťa Dvořákovu Novosvetskú. Zdá sa, akoby ste boli najzamestnanejším človekom na Mesiaci.

"Však som vám hovoril, že to s mojou slávou nie je až také zlé (smiech). Dostal som za úlohu odobrať vzorky z mesačného povrchu, no a povedal som si, že pri hudbe je to najpríjemnejšie. A prečo Dvořák? Pretože sa najviac hodil pre dané miesto."

Onedlho nastane tretie milénium a tým aj čas pre vašu víziu "vesmírnej turistiky". Čo si od nej sľubujete?

"Mojou snahou je ponúknuť lepší vesmírny program, ako boli doteraz. Budúci rok by som chcel usporiadať celonárodnú diskusiu o vesmírnom výskume v novom miléniu a taktiež budem rád, keď nový prezident National Space Society, ktorý sa bude voliť budúci rok, pripraví niečo špeciálne pre pripomenutie si štyridsiateho výročia letu Allena Shepparda – prvého Američana v kozme. Pravda, kozmický výskum nás bude stáť veľa úsilia, no viem, že sme na správnej ceste."

SkryťVypnúť reklamu

ĽUDO PETRÁNSKY ml.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  3. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  6. Probiotiká nie sú len na trávenie
  7. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  8. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 344
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 5 912
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 690
  4. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 3 169
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 2 751
  6. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 2 218
  7. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 696
  8. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 607
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu