Zamestnancom jednej zo spoločností na dodávanie asfaltu a dláždenia v meste Belleville v americkom štáte Michigan cez víkend vyrazilo dych z nečakaného bohatstva, ktoré dostali za roky práce vo firme. Vlastník ich firmy, istý Bob Thompson, totiž minulý týždeň predal firmu jednej írskej firme špecializujúcej sa na výrobu stavebných materiálov za 422 miliónov amerických dolárov a rozhodol sa, že 128 miliónov z nich rozdelí medzi zamestnancov. "Keď ste starší, uvedomíte si, že ľudia okolo vás prežili všetku bolesť a trpeli s vami. Urobili by všetko, aby robili dobré cesty a ja im to chcem vrátiť," povedal 67-ročný Thompson pre denník The Detroit News. Pracovníci sa dozvedeli o svojich odmenách v sobotu poobede a už v nedeľu dostali šek či rentu, ktorú im vyplatia, keď odídu do dôchodku. "Nemožem si predstaviť nikoho iného, kto si tak veľmi cení svojich zamestancov," dodala k rytierskemu gestu svojho šéfa Rhonda Gehrke, ktorá už sedem rokov pracuje v peňažnom oddelení firmy.
SMRTEĽNÝ VÍRUS V MALAJZII
Okolo 40 medzinárodných odborníkov sa v týchto dňoch zišlo v malajzijskom Kuala Lumpure, aby prediskutovali záhadný vírus Nipah. Ten si už vyžiadal vyše 100 ľudských obetí a tisíce mŕtvych ošípaných. Stretnutie sa však nebude zaoberať iba epidémiou vírusu, ale experti sa tiež zišli, aby si zaktualizovali svoje vedomosti, povedal vo svojom prejave regionálny riaditeľ Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) Šigeru Omi. Vírová epidémia vypukla v októbri a trvala šesť mesiacov. Aby sa zabránilo šíreniu, nariadila vláda zabitie asi jedného milióna ošípaných. Miestni lekári sa najprv domnievali, že ide o japonskú encefalitídu, ktorú na človeka z ošípanej prenášajú moskyty. Výskumníci v USA však zistili, že tento vírus je prvý svojho druhu a pomenovali ho po malajzijskej dedine, v ktorej si choroba vyžiadala prvú obeť.
ELEKTRONIKA V PUZDRE
Fotoaparáty, ďalekohľady, mobilné telefóny, prehrávač kompaktných CD-platní a ďalšie neveľké elektronické prístroje sú k dispozícii v ochrannom vodotesnom a prachotesnom puzdre. Ako píše francúzsky denník Le Figaro, spoločnosť Sony pripravila športovú líniu malých elektronických prístrojov tesných proti všetkému - od jemnej vlhkosti z hmly, cez prach a zrnká prachu až po väčšie dávky vody - aby letné dni dovolenkového sladkého ničnerobenia plynuli bez problémov. A navyše, aby tie malé elektronické prístroje aj počas dovolenkových dní na pláži slúžili a spríjemňovali čas. Prenosný prehrávač CD-platní Discman v čiernej a žltej povrchovej úprave je opatrený vreckom, ktoré si môžete zavesiť na krk. Podobne prenosný prehrávač audiokaziet, populárny walkman, má inplatované analógové tlačidlá. Ako ryba vo vode sú vodotesné aj dva metre pod hladinou mora. Rovnako aj puzdro na videokameru, ktorou si dovolenkár môže nafilmovať pestrofarebnú faunu a flóru pod morskou hladinou.
REKORDÉR CASTRO
Proti Fidelovi Castrovi bolo počas 40 rokov jeho pôsobenia na poste kubánskeho prezidenta namierených až 637 pokusov o atentát, pričom v poslednej dekáde ich bolo najmenej sedem. Uviedol to včera vo svedeckej výpovedi José Perez Fernandez z kubánskeho ministerstva vnútra, ktorý tento počet označil za svetový rekord. Medzi arzenálom atentátnikov boli otrávené cigary, explodujúce morské mušle, oblečenie infikované smrteľnou baktériou, ako aj rôzne konvenčnejšie zbrane. Fernandez svedčil pred kubánskym súdom v prípade, v ktorom Kuba požaduje od americkej vlády 181 miliónov dolárov za smrť a zranenia spôsobené jej občanom počas 40 rokov nepriateľskej politiky USA voči nej. Súdne konanie sa začalo 5. júla, no Washington obvinenia z vrážd a pokusov o vraždy zatiaľ ignoruje. (TASR)