
Na archívnej snímke z 3. apríla 1998 sa nemecký tenista Boris Becker s manželkou Barbarou dívajú na daviscupový zápas v Brémach. Dnes sa súdia o opatrovateľstvo o ich dve deti. FOTO - TASR/EPA
Začiatkom decembra oznámili, že sa rozchádzajú. O dva týždne neskôr niekdajšia tenisová hviezda Boris Becker podal v Mníchove oficiálnu žiadosť o rozvod. Jeho manželka Barbara bola vtedy už s obidvoma synmi 6-ročným Noahom a poldruharočným Eliasom v USA. Býva teraz v spoločnej vile na ostrove prominentov Fisher Island pri Miami. Pretože má po svojom otcovi aj americké občianstvo, nevyzerá to, že by sa tak skoro vrátila. Nasvedčuje tomu aj skutočnosť, že starší syn už začal na Floride chodiť do školy.
Z privátnej aféry trojnásobného víťaza Wimbledonu, ktorá, samozrejme, okamžite spadla do lona senzácie chtivej tlače na oboch brehoch Atlantiku, sa začína rysovať spektakulárny právny spor. 33-ročný Becker totiž svoju manželku obvinil z únosu synov. O pomoc pri ich navrátení medzitým požiadal úrad nemeckého generálneho prokurátora. V Miami zasa podala žalobu na svojho manžela Barbara Beckerová. Chce si vysúdiť výživné a právo na starostlivosť o deti. Podľa zmluvy uzavretej pred svatbou prominentného páru, ktorý nemecká verejnosť dlho považovala za ideálny, by mala Barbara nárok na milión mariek za každý rok manželstva. Americké súdy sú však v podobných prípadoch všeobecne voči ženám veľkorysejšie. Podľa informácií nemeckej tlače by tam vzhľadom na obrovský majetok Borisa mohla rátať s vyše 100 miliónmi mariek.
Otázna je tiež žiadosť Beckera o navrátenie synov, pri ktorej sa odvoláva na Haagsku dohodu o civilnoprávnych aspektoch medzinárodných únosov detí. Americký Kongres len nedávno oficiálne odsúdil Nemecko za porušovanie práve tejto dohody. Sudcovia v Spolkovej republike Nemecko vraj príliš často rozhodujú v prospech nemeckého rodiča. Známa je napríklad kauza Cooke, ktorá ešte stále zaťažuje americko-nemecké vzťahy. Bola tiež jednou z tém rozhovoru Gerharda Schrödera s prezidentom Billom Clintonom pri jeho poslednej návšteve Nemecka v máji 2000. Cookova nemecká manželka si v roku 1992 vzala spoločné deti na prázdniny do Nemecka. Tam vážne ochorela a musela sa liečiť na psychiatrickej klinike. Deti sa medzitým na základe rozhodnutia nemeckých úradov dostali do opatery adoptívnych rodičov. Hoci americký súd v spore o právo na starostlivosť detí rozhodol v prospech otca, odmieta Nemecko nielen ich navrátenie, ale aj otcove návštevy. Na druhej strane bojuje takmer 30 nemeckých matiek resp. otcov o právo na starostlivosť alebo aspoň návštevu detí, ktoré ich lepšie expolovičky „uniesli“ do USA.
Ako sa skončí spor Becker verzus Beckerová je zatiaľ otvorené. Dnes má okresný sudca v Miami najprv rozhodnúť, či sa súdne konanie bude vôbec konať v USA, alebo v Nemecku. Či už v Miami, alebo v Mníchove s rýchlym procesom v tomto prípade nikto neráta.
PRE SME - VLADIMÍR MÜLLER, Bonn