Generál Momčilo Perišič by sa mohol stal vážnym protivníkom juhoslovanského prezidenta Slobodana Miloševiča, ktorý ho pred ôsmimi mesiacmi odstránil z funkcie náčelníka generálneho štábu juhoslovanskej armády. Tento srbský 55-ročný dôstojník, ktorý má povesť bezúhonného, nepodplatiteľného a umierneného človeka, práve oznámil, že je pripravený spojiť srbskú opozíciu, aby "politickými prostriedkami" zachránil Juhosláviu a zažehnal "nebezpečenstvo občianskej vojny". "Som presvedčený, že so všetkými demokratickými a vlasteneckými silami, ktoré sú si vedomé krutej reality, môžem prispieť k tomu, aby sa odvrátila nová katastrofa," vyhlásil Perišič v rozhovore, ktorý sa objavil v srbskom týždenníku NIN. Je to prvýkrát, čo generál poskytol rozhovor tlači od chvíle, keď sa ho v novembri minulého roka prezident Miloševič zbavil pre kritiku svojej politiky. Po svojom odvolaní, ktoré označil za nezákonné, Perišič vyhlásil, že "moc nemá rada navýsosť bezúhonných vedúcich predstaviteľov, ktorí myslia vlastnou hlavou".
Perišič bol poslednou obeťou čistky v politickom a vo vojenskom vedení, ku ktorej Miloševič siahol. V rozhovore pre časopis NIN sa Perišič vyslovil za zvrhnutie "terajšieho vedenia štátu", ktoré obvinil zo zodpovednosti za 11 týždňov trvajúce bombardovanie Srbska a Čiernej Hory silami NATO. Podľa neho sa Juhoslávia mohla "agresii NATO vyhnúť, ak by vedenie štátu pochopilo, alebo chcelo pochopiť vývojové tendencie vo svete, ovzdušie okolo Juhoslávie a jej vnútornú situáciu".
Náznak možnosti, že by sa Perišič pripojil k Miloševičovým odporcom, sa objavil už pred týždňom, keď bolo oznámené, že sa dal do služieb čiernohorského prozápadne orientovaného prezidenta Djukanoviča. Perišič sa od tohto vyhlásenia dištancoval bez toho, aby ho skutočne dementoval. Povedal, že "nie je v službe žiadnej politickej strany, ani žiadnej politickej skupiny, ale plne k dispozícii armáde, ľudu a štátu".
Generál Perišič sa zúčastnil vojny v Chorvátsku a v Bosne a Hercegovine. V Chorvátsku velil juhoslovanským silám v Zadare na pobreží Jadranského mora, za čo bol chorvátskym vojenským súdom pre vojnové zločiny v roku 1997 v neprítomnosti odsúdený na 20 rokov väzenia. Na čelo generálneho štábu bol postavený v roku 1993 a v tejto funkcii sa vyznamenal, keď nechcel armádu zapliesť do politických bojov. V januári 1998 odmietol intervenciu armády v Čiernej Hore pri nepokojoch spojených s nástupom prezidenta Djukanoviča. Perišič má diplom z psychológie, podľa vojenských zdrojov je "prvotriednym profesionálom" a zvlášť radi ho vraj majú mladí dôstojníci juhoslovanskej armády. (ČTK)