ňovom očakávaní začali korigovať dlhé eurobondy a vývoj na americkom, japonskom i na najväčších európskych akciových trhoch sa niesol v znamení výrazného oslabenia.
Euro má za sebou jednoznačne najlepší tohtoročný týždeň, keď sa dokázalo vypracovať z úrovne pod 1,02 USD/1 EUR až na 1,05 USD/1 EUR, pričom celý rast bol zaznamenaný hlavne v prvých troch dňoch týždňa. Najvýznamnejšou správou bol júnový rast nemeckého IFO indexu obchodu na hodnotu 92,9 bodu, výrazne prekonávajúcu očakávanú úroveň 91,1 bodu, ako i rast francúzskej priemyselnej produkcie v máji o 0,6 %, nasledujúci po 0,7-percentnom poklese v apríli. Neistotu týkajúcu sa ďalšej politiky Európskej centrálnej banky (ECB) zvýraznili správy naznačujúce možnosť opätovného zvyšovania sadzieb v eurozóne. Duisenberg, šéf ECB, pohrozil pritvrdením monetárnej politiky v prípade pokračujúceho prehlbovania rozpočtových schodkov krajín eurozóny. Okrem toho podľa Otmara Issinga, šéfa ekonomík ECB, môže byť problémom eurozóny tlak na strane cien. Podľa Issinga nie je nereálne v tomto roku očakávať v eurozóne 2-percentný ekonomický rast. Podľa prognóz zverejnených agentúrou Reuters sa v tomto roku očakáva rast HDP Nemecka o 1,6 %. Júlové odhady hodnoty eura k doláru sa nesú v znamení negatívnych očakávaní vývoja euromeny. Stred odhadov na štvrtý kvartál leží na úrovni 1,0453 USD/1 EUR a na prvý kvartál budúceho roku na úrovni 1,07 USD/1 EUR. Naďalej pretrváva široký rozptyl očakávaných hodnôt - na štvrtý kvartál tohto roku je pre euro najoptimistickejšie očakávanie na 1,12 USD/1 EUR, naopak najpesimistickejší odhad hovorí o 0,99 USD/1 EUR. Aj keď sa stále zdá, že opätovný pokles eura nie je vylúčený, začína pôsobiť dojmom, že to najhoršie má už v tomto roku za sebou. Tak ako doteraz však bude vývoj eura v značnej miere determinovaný tým, nakoľko sa Spojeným štátom podarí udržať doterajší rast, resp. spomaliť ho bez prudkého poklesu kurzu dolára. Dobrou správou pre vývoj eura bol i nový rekordný schodok bilancie zahraničného obchodu USA, ktorý v máji dosiahol 21,34 mld USD. Proti doláru hral aj výrazný utorkový prepad na amerických akciových trhoch, keď DJIA index stratil takmer 200 bodov a pre zvyšok týždňa tak opustil predtým držané hodnoty blízko rekordných 11 200 bodov. Za posledným poklesom dolára je možné vnímať i nervozitu pred štvrtkovým vystúpením Greenspana, šéfa Fedu, v Kongrese.
Oproti februárovému vystúpeniu došlo k výraznému zvýšeniu očakávania rastu ekonomiky USA. Fed očakáva v tomto roku reálny rast ekonomiky medzi 3,5 až 3,75 % (vo februári odhadoval 2,5 až 3 %) pri CPI 2,25 až 2,5 % a nezamestnanosti medzi 4 až 4,25 %. Greenspan vo svojom vystúpení opäť zdôraznil riziko rastu inflácie hlavne zo strany napnutého pracovného trhu. Pozícia Fedu k prípadným zmenám sadzieb zostáva neutrálna. Napriek tomu, že ceny na akciovom trhu nepatria priamo do cieľovej skupiny ukazovateľov sledovaných americkou centrálnou bankou, Greenspan opäť upozornil na riziko neudržateľného euforického rastu cien akcií. Vývoj na akciovom trhu je pritom kľúčovým faktorom výhľadu ekonomického rastu a spotreby. Otázka, či sa ešte stále oplatí investovať do amerických akcií, je stará už niekoľko rokov. Podľa všetkých konvenčných metód je cena akcií nezmyselne vysoká, problémom však je, nakoľko je rozumné použiť v súčasnej americkej ekonomike konvenčné postupy ohodnocovania akcií. V každom prípade sa však zdá, že prevládajúce názory na ďalší vývoj na trhu sú umiernené.
SITA, Juraj Kováčik
(Autor je analytikom P67 value, s. r. o.)